Ludzie z chorobą Parkinsona są bardziej kreatywni

18 lip 2014 r.

Fot. Shutterstock

Osoby cierpiące na chorobę Parkinsona – zwłaszcza te biorące dużo leków – cechują się znacznie wyższym poziomem kreatywności niż osoby zdrowe – wynika z badań opublikowanych na łamach „Annals of Neurology”.

Naukowcy z Uniwersytetu Tel Awiwu (Izrael) zaobserwowali, że pacjenci z chorobą Parkinsona często przejawiają wyraźne zainteresowanie sztuką i angażują się w zajęcia wymagające dużej kreatywności. Przeprowadzili więc badanie, dzięki któremu udowodnili, iż osoby cierpiące na parkinsona rzeczywiście są bardziej kreatywne niż osoby zdrowe, szczególnie jeśli przyjmują sporo medykamentów.

Badacze zaprosili do udziału w badaniu 27 pacjentów z chorobą Parkinsona i 27 osób w zbliżonym wieku i o podobnym poziomie wykształcenia bez zdiagnozowanych dolegliwości zdrowotnych. Następnie wszystkich badanych poddali kilku testom, wśród których znalazły się: test płynności werbalnej (wymagający wymienienia jak największej liczby słów zaczynających się na konkretną literę i należących do określonej kategorii), test odległych skojarzeń (polegający na dodaniu czwartego określenia do trzech podanych słów w zależności od kontekstu), test kreatywności (polegający na interpretacji abstrakcyjnych obrazków i udzielaniu odpowiedzi na pytania typu „Co można zrobić z sandałami?”) oraz test nowatorskich metafor.

Okazało się, że osoby cierpiące na chorobę Parkinsona we wszystkich testach udzielały bardziej oryginalnych odpowiedzi i dokonywały bardziej przemyślanych interpretacji niż osoby zdrowe.

Ponadto stwierdzono, iż pacjenci przyjmujący duże ilości leków byli bardziej kreatywni niż pacjenci z mniejszym wsparciem farmaceutycznym. Nie zaskoczyło to jednak badaczy, którzy przyznali, że istnienie związku pomiędzy dopaminą (której poziom rośnie pod wpływem leków na parkinsona) a kreatywnością już od dawna nie pozostaje tajemnicą.

„Wiemy, że okresy psychotyczne, które charakteryzują się uwalnianiem dużych ilości dopaminy do mózgu, miewał Van Gogh, a w ich trakcie był zdolny do namalowania arcydzieł – wiemy więc, że dopamina i kreatywność pozostają ze sobą w silnym związku” – komentuje prof. Rivka Inzelberg, główna autorka badania. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!