Starsi ludzie łatwo się rozpraszają

18 lip 2014 r.

Fot. Shutterstock

Osoby w podeszłym wieku są dwa razy bardziej podatne na upośledzenie funkcji poznawczych pod wpływem działania czynników zakłócających niż osoby młodsze – czytamy w czasopiśmie „Psychology and Aging”.

Naukowcy z Uniwersytetu Rice i Uniwersytetu Johna Hopkinsa (USA) potwierdzili, że wraz z upływem lat pamięć ludzka staje się coraz mniej precyzyjna, a procesy poznawcze ulegają spowolnieniu. Doszli też do wniosku, iż osoby starsze dwa razy częściej doświadczają natrętnych wspomnień utrudniających właściwy przebieg procesu przypominania oraz dwa razy wolniej przetwarzają informacje w obecności rozpraszających bodźców w otoczeniu niż przedstawiciele młodszego pokolenia.

W badaniu wzięły udział 102 osoby, które podzielono na dwie grupy: starszą (średnia wieku 71 lat) i młodszą (średnia wieku 21 lat). Jedno z zadań, przed którymi stanęli uczestnicy, polegało na zapamiętaniu listy słów.

Okazało się, że młodzi ludzie potrafili zapamiętać wyrazy z dokładnością do 81 proc., starsi tylko do 67 proc. Po wprowadzeniu bodźców zakłócających (dodatkowych słów, których nie trzeba było zapamiętać) poziom wykonania zadania spadł do 74 proc. u dwudziestolatków i aż do 46 proc. u siedemdziesięciolatków.

„Prawie każdy test pamięci pozwala na potwierdzenie istnienia zjawiska pogorszenia pamięci począwszy od 25. r. ż. Jednak to badanie jest pierwszym, które w sposób przekonujący pokazuje, iż zakłócenia środowiskowe mają większy wpływ na przetwarzanie informacji u starszych dorosłych niż u młodszych” – mówi Randi Martin, współautor badania. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!