W USA znaleziono kolejne zapomniane próbki z wirusami

18 lip 2014 r.

Fot. Shutterstock

W ośrodku pod Waszyngtonem znaleziono kolejne kartony z fiolkami zawierającymi próbki z wirusami pochodzące sprzed kilkudziesięciu lat – informuje AFP. Nie zawierają one zarazków czarnej ospy.

1 lipca 2014 r. pracownicy natknęli się na karton zawierający sześć zalakowanych fiolek z napisem „variola” (ospa), w których były wirusy ospy prawdziwej w postaci liofilizowanej. Nalepka wskazuje, że pochodzą one z lat pięćdziesiątych XX w. Odkrycia dokonano w chłodni budynku należącym dawniej do Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) w Bethesda, który w 1972 r. przejęła Agencja Żywności i Leków (FDA).

Podczas przeszukiwania starej chłodni ośrodka pracownicy znaleźli 12 kolejnych kartonów, w których znajdowało się 327 próbek z różnymi drobnoustrojami. Z wstępnych oględzin wynika, że znajdują się w nich wirusy grypy i tropikalnej choroby Denga oraz riketsje, bakterie wywołujące gorączkę Q oraz tyfus plamisty. Nie natrafiono na kolejne fiolki zawierające wirusy czarnej ospy.

FDA stwierdza w oświadczeniu, że wszystkie próbki było dobrze zabezpieczone, nie stwierdzono w nich żadnych wycieków ani uszkodzeń. Nic nie wskazuje również na to, by ktokolwiek miał z nimi styczność.

Kilkadziesiąt próbek natychmiast zniszczono, gdy okazało się, że znajdowały się w nich jedynie zwykłe tkanki i nie mają żadnej wartości w prowadzonym dochodzeniu. Pozostałe kartony z 279 fiolkami przetransportowano do National Bioforensic Analysis Center. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!