Oczy zdradzą różnicę między miłością a pożądaniem

21 lip 2014 r.

Fot. Shutterstock

Ruchy oczu pozwalają odróżnić, czy dana osoba odczuwa seksualne pożądanie, czy pragnienie miłości romantycznej na widok drugiego człowieka – informuje czasopismo „Psychological Science”.

Pracownicy Uniwersytetu w Chicago (USA) i Uniwersytetu Genewskiego (Szwajcaria) stwierdzili, że emocje towarzyszące postrzeganiu drugiej osoby można wyczytać z ruchów oczu. Ludzie uznający spotkaną osobę za potencjalny obiekt miłości romantycznej skupiają wzrok na jej twarzy, a ci odczuwający zwykłe pożądanie kierują spojrzenie na jej ciało.

Naukowcy pokazali uczestnikom badania czarno-białe zdjęcia par lub pojedynczych, atrakcyjnych osób przeciwnej płci i poprosili badanych, aby jak najszybciej ocenili, czy czują wobec danej postaci seksualne pożądanie, czy raczej wzbudza w nich ona uczucie miłości.

Okazało się, że osoby badane równie szybko potrafiły określić, czy czują miłość, czy pożądanie, ale w zależności od doświadczanej emocji koncentrowały wzrok na innych częściach fotografii – na twarzy, jeśli odczuwały miłość i na ciele, jeśli odczuwały pożądanie. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn zaobserwowano taki sam wzorzec zachowania.

Już we wcześniejszych badaniach dowiedziono, że miłość i pożądanie aktywują inne obszary w mózgu. Teraz zidentyfikowano zewnętrzne sygnały świadczące o tym, co dzieje się w naszej głowie na widok drugiej osoby.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!