Udary mózgu – przyczyny i sposoby zapobiegania

5 maj 2014 r.

Fot. Shutterstock

Udary mózgu dotykają coraz więcej osób. Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak wiele ich rodzajów wyróżniamy i jakie skutki wywołują dla naszego zdrowia. Chociaż udary dotyczą przede wszystkim mózgu, to często pozostawiają ślady na całym ciele, mogą zaważyć na naszym życiu. Jakikolwiek byłby mechanizm udaru, skutek jest niezmienny; część mózgu zostaje poddana permanentnemu uszkodzeniu.

Nie tylko od słońca

Latem jesteśmy przestrzegni przed niebezpieczeństwem udaru słonecznego, który jest wynikiem zbyt długiej ekspozycji głowy w pełnym słońcu. Oprócz udaru cieplnego, mamy do czynienia przede wszystkim z udarami związanymi z zaburzeniami przepływu krwi w mózgu. Są one zależne od ciśnienia krwi i zwykle bardziej dotkliwe w skutkach od udaru słonecznego. Mowa wtedy o niedokrwieniu mózgu (zwanym potocznie zawałem mózgu) lub przekrwieniu, prowadzącym do wylewu.

UDAR KRWOTOCZNY I NIEDOKRWIENNY

Udar mózgu jest spowodowany uszkodzeniem naczyniowym. Niedokrwienie wynika ze zwężenia lub zamknięcia naczynia doprowadzającego krew do mózgu. Przekrwienie natomiast powoduje wylew krwi z pękniętego naczynia, który niszczy strukturę mózgu. Zdecydowana większość (80%) wszystkich udarów to udary niedokrwienne.

Objawy udaru mózgu zależą od części mózgu, która została uszkodzona. Są dość charakterystyczne:

  • jednostronne drętwienie kończyn,
  • częściowy paraliż,
  • zaburzenia w mówieniu i widzeniu,
  • może wystąpić bardzo silny ból głowy połączony z zawrotami.

Tych symptomów nigdy nie wolno lekceważyć.

Jaka jest przyczyna?

Najważniejszymi czynnikami, które prowadzą do udarów są: nadciśnienie tętnicze, choroby serca, otyłość, brak ruchu, cukrzyca, nadużywanie alkoholu i palenie papierosów. Lecząc się na nadciśnienie krwi, zmniejszamy ryzyko udaru aż o 40%. Profilaktyka wskazuje również na ograniczenie palenia papierosów i nadużywania alkoholu, a także na prowadzenie aktywnego trybu życia i stosowanie prawidłowej diety.

UDAR CIEPLNY I SŁONECZNY

Do zaburzeń w naszym organizmie przyczynia się także bardzo wysoka temperatura otoczenia. Zbyt długie przebywanie na słońcu stanowi zagrożenie nie tylko dla naszej skóry, ale może powodować takie inne niezbezpieczeństwa:

Porażenie słoneczne – silne działanie promieni słonecznych na głowę i kark może wywołać porażnienie opon mózgowych. Objawia się ono głównie przez ból głowy i ból przy jej poruszaniu, czasem wsytępują również wymioty. Niekiedy pacjenci odczuwają senność i częściową utratę świadomości.

Wycieńczenie cieplne – związane jest przede wszystkim z utratą płynów, dochodzi wówczas do przegrzania i ogólnego wyczerpania organizmu. Skóra jest blada, a temperatura ciała wzrasta wówczas ponad normę, przy jednoczesnym pojawianiu się drgawek i “zimnego” potu.

Udar cieplny – całkowite rozregulowanie cieplne organizmu. Gruczoły potowe przestają działać, więc ciało nagrzewa się coraz bardziej, osiągając zwykle temperaturę ponad 40°C. Skóra jest purpurowoczerwona i wysuszona. Udar cieplny stanowi zagrożenie dla życia.

Udar słoneczny - szczególną odmianą udaru cieplnego jest udar słoneczny. Wynika z beztroskiego wystawiania odkrytej głowy i karku na silne promienie słoneczne. Przegrzane opony mózgowe znajdujące się pod czaszką powodują zaburzenia termoregulacji ciała. Dochodzi także do odwodnienia i nadmiernej utraty elektrolitów.

Udar słoneczny można zdiagnozować po kolorze skóry. W lżejszych przypadkach skóra na twarzy nabiera koloru czerwonego, w cięższych – szybko blednie. U pacjenta można zauważyć dreszcze, nudności i ogólne osłabienie. Może dojść także do omdlenia a nawet utraty przytomności.

Odporność na wysoką temperaturę otoczenia jest różna, dlatego nie wszyscy przebywający w tych samych warunkach będą narażeni na udar cieplny w takim samym stopniu. Szczególnie jednak podatne na udar słoneczny są osoby starsze, małe dzieci, chorzy na cukrzycę, choroby serca i walczący z otyłością, gdyż ich naturalne zdolności do ochładzania organizmu są w pewnym stopniu zaburzone. Wyjątkowo uważać powinny również osoby przyjmujące leki antyhistaminowe, moczopędne, antydepresyjne i rozszerzające naczynia, a także osoby pod wpływem alkoholu, który ma silne działanie odwadniające.

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!