Ćwiczenia fizyczne mogą zmieniać postrzeganie świata

1 sie 2014 r.

Fot. Shutterstock

Ćwiczenia fizyczne mogą sprawić, że ludzie stają się mniej lękliwi, bo zaczynają odbierać swoje otoczenie jako mniej groźne - wynika z badania przeprowadzonego na kanadyjskim Queens University.

W trakcie badania naukowcy prosili studentów o oglądanie animacji przedstawiającej zarys postaci, która sprawiała wrażenie przybliżającej się lub oddalającej od widza. Okazało się, że studenci, którzy ćwiczyli, postrzegali postać jako mniejsze zagrożenie.

Sugeruje to, że można redukować lęk, stwarzając wrażenie bardziej pozytywnego otoczenia. Po serii ćwiczeń "widzi się świat jako bezpieczniejszy" - utrzymuje doktorant Adam Heenan z Queen's University, dodając, że wnioski mogą mieć znaczenie dla osób cierpiących na zaburzenia lękowe.

Poprzednie badania wskazywały, że osoby lękliwe odbierają zagrożenia bardziej dotkliwie, a świat jako groźniejszy, niż ludzie wolni od lęku.

"Wiadomo, że ćwiczenie i posługiwanie się technikami relaksacyjnymi jest dobre na lęk, ale ma jeszcze jedną korzyść, bo dzięki nim świat staje się mniej niebezpieczny, a zatem zmniejsza się liczba problemów" - przekonuje Heenan.

66 uczestników badania poproszono na początek, aby albo stali nieruchomo, albo chodzili lub biegali po bieżni. Następnie oglądali animację, w której ruch sylwetki można było odbierać dwojako: jako przybliżający lub oddalający.

Heenan uważa, że większość z nas mogłoby postrzegać zarys postaci jako przybliżający się. Może to wiązać się z wyewoluowanym schematem odbierania sylwetki z dystansu jako potencjalnego zagrożenia, na który trzeba się przygotować. Takie nastawienie dotyczy w szczególności osób przejawiających lęk w sytuacjach społecznych. "Jeśli ktoś jest lękliwy, przykłada większą wagę do rzeczy mogących indukować lęk, bez względu na to, czy pochodzą z zewnątrz, czy z wewnątrz" - podkreślił badacz.

Neurobiolog Carson Smith z amerykańskiego University of Maryland dodaje, że ilustruje to najlepiej przykład osoby lękliwej, która zamiast węża ogrodowego dostrzega prawdziwego gada.

Uczestnicy badania, którzy przed oglądaniem animacji ćwiczyli, częściej deklarowali, że postać się od nich oddala. Oznacza to, że czuli się mniej zagrożeni.

Zdaniem badacza wnioski wskazują, że ćwiczenia fizyczne modyfikują ludzkie postrzeganie zagrożeń. "Ludzie nie tylko czują się lepiej ze względu na efekt fizjologiczny, ale i podniesioną samoocenę, a poza tym nie skupiają uwagi na przetwarzaniu sytuacji mogących wzbudzać lęk" - powiedział Heenan, dodając, że musi jeszcze sprawdzić, jak długo taki efekt się utrzymuje. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!