Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki otrzymał 1,6 mln zł na działalność naukową

3 sie 2014 r.

Fot. Shutterstock

Fetologia, nowotwory układu nerwowego i szkieletowego u dzieci oraz biologia molekularna endometrium to obszary badań, które będą rozwijane w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Placówka otrzymała na ten cel 1,6 mln zł z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jak poinformowała kierowniczka działu współpracy naukowej i badawczej ICZMP Agnieszka Klepacka, instytut złożył do organów nadzorujących – Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Nauki – wniosek o restrukturyzację działalności statutowej, która umożliwi rozszerzanie obszaru badań naukowych w łódzkiej placówce.

Ministerstwo wydało opinię pozytywną i przyznało ICZMP 1,6 mln zł. Pieniądze przeznaczone zostaną na badania naukowe m.in. w dziedzinie fetologii (nauka o rozwoju płodu). Łódzki instytut od lat specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu wad płodu w łonie matki. Działa w nim m.in. Zakład Kardiologii Prenatalnej oraz Zakład Diagnostyki i Profilaktyki Wad Wrodzonych.

Część przyznanego dofinansowania zostanie przeznaczona na wyposażenie pracowni badawczej w Ośrodku Leczenia Wad Rozwojowych Płodu w cytoskop, resektoskop i aparat do manometrii.

W ICZMP powstanie także Pracownia Pobierania Tkanek w Klinice Ortopedii oraz Pracownia Genetyki Nowotworów w Zakładzie Patomorfologii. Dzięki tym inwestycjom prowadzone będą badania nad guzami mózgu i nowotworami układu nerwowego u dzieci, nowotworami układu szkieletowego u dzieci oraz badania nad biologią molekularną i procesem nowotworzenia jajników i endometrium.

Jak zaznaczyła Klepacka, instytut bardzo aktywnie poszukuje źródeł finansowania działalności badawczej. W czerwcu złożył 29 wniosków o dotację z Narodowego Centrum Nauki, teraz przygotowuje się do nowego naboru we wrześniu. „Staramy się też o dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju” – dodała.

Na rozwój działalności naukowej ICZMP postawił prof. Maciej Banach, który w tym roku został dyrektorem tej placówki i – jak sam twierdzi – chciałby doprowadzić do odzyskania przez łódzki instytut roli czołowego ośrodka badawczego w Polsce.

Według Banacha w „Matce Polce” tkwi niewykorzystany potencjał naukowy. Pracują tu wybitni specjaliści, często specjalizujący się w unikalnych, wąskich dziedzinach. Leczone są pacjentki z niepłodnością, kobiety w ciąży, dzieci i młodzież do 18. roku życia – to stwarza ogromne możliwości badawcze, jakich nie mają inne instytuty w Polsce.

ICZMP jest jednym z największych ośrodków medycznych w Polsce. Placówka składa się z dwóch głównych części: ginekologiczno-położniczej oraz pediatrycznej. Jest wiodącym ośrodkiem referencyjnym perinatologicznym (diagnostyka i opieka prenatalna), ginekologicznym i pediatrycznym. Posiada ponad 900 łóżek.

Rocznie placówka przyjmuje ok. 40 tys. pacjentów oraz udziela ok. 170 tys. porad w poradniach przyszpitalnych.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!