Pisanie o emocjach poprawia stan zdrowia kobiet z rakiem piersi

4 sie 2014 r.

Fot. Shutterstock

Pisanie o swoich emocjach, lękach oraz korzyściach, jakie przyniosła diagnoza raka może poprawiać stan zdrowia kobiet, które były leczone na raka piersi - wynika z badań wśród Amerykanek azjatyckiego pochodzenia, które publikuje pismo „Health Psychology”.

"Osoby leczone na raka mogą, podobnie jak weterani wojny w Iraku, doświadczać zespołu stresu pourazowego. Wielokrotnie, gdy otrzymują diagnozę doświadczają emocjonalnej traumy. Mają poczucie straty, cierpią na depresję oraz dośwadczają lęku przed rozpoczęciem leczenia i przed przyszłością” - powiedziała autorka badań Qian Lu z University of Houston (Teksas).

Jak przypomniała, z wcześniejszych obserwacji wynika, że pisanie o emocjonalnie trudnych wydarzeniach życiowych może być korzystne dla zdrowia. Twórcą koncepcji na ten temat jest dr James W. Pennebaker z University of Austin (Teksas). Jego badania wykazały, że ulga, jakiej doświadcza się podczas pisania o swoich emocjach - przez 15-20 minut w ciągu kolejnych czterech dni - poprawia sprawność układu odporności, ma bezpośredni wpływ na zdolność organizmu do zwalczania infekcji i innych chorób oraz tolerowania stresu.

Zespół Liu sprawdzał, czy pisemne wyrażanie emocji może również pomóc pacjentkom, które były leczone na raka piersi. Badacze skoncentrowali się na kobietach należących do mniejszości posługującej się językiem chińskim. Według badaczki chore te odczuwają szczególnie silną stygmatyzację i wstyd w związku z chorobą nowotworową, mają też skłonność do tłamszenia w sobie emocji z nią związanych.

Uczestniczki doświadczenia przeszły najpierw standardową ocenę stanu zdrowia, a następnie poproszono je, by raz w tygodniu przez 20 minut pisały o swoich najgłębiej skrywanych lękach oraz o korzyściach, jakie dostrzegają w tym, że zdiagnozowano u nich raka piersi. Miały to robić przez trzy tygodnie, a na każdy tydzień podsyłano im specjalne instrukcje dotyczące pisania. Po trzech oraz sześciu miesiącach od przeprowadzenia doświadczenia do pacjentek rozesłano mailem ankiety dotyczące stanu zdrowia. W szóstym miesiącu przeprowadzono z nimi również wywiad telefoniczy.

Okazało się, że ćwiczenie pisemne przyczyniło się do złagodzenia objawów stresu pourazowego, jak np. natrętne myśli, zmniejszyło zmęczenie, a także poprawiło jakość życia pań i nasiliło u nich pozytywne emocje.

Jak podsumowuje Lu, wyniki tego badania wskazują, że pisanie o skrytych emocjach przynosi długotrwałe korzyści zdrowotne pacjentkom, które były leczone na raka piersi. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!