Dlaczego guzy mózgu są częstsze u mężczyzn?

5 sie 2014 r.

Fot. Shutterstock

Guzy mózgu częściej występują u mężczyzn i są u nich bardziej agresywne niż podobne nowotwory u kobiet. Badaczom z USA udało się znaleźć potencjalne wyjaśnienie tego zjawiska – informuje pismo „Journal of Clinical Investigation”.

Wiadomo na przykład, że glejaka wielopostaciowego (glioblastoma multiforme) diagnozuje się dwukrotnie częściej u panów. Ponadto, w porównaniu z kobietami przeżycie mężczyzn ze złośliwymi guzami mózgu jest krótsze, a zaburzenia zdolności poznawczych przez nie spowodowane - silniejsze.

Dotychczas udało się zidentyfikować wiele schorzeń, które występują z wyraźnie odmienną częstością u obu płci, bądź też dają u nich inne objawy. Te różnice często mają związek z hormonami płciowymi. Naukowcy wykluczyli jednak tę przyczynę.

„Ryzyko guzów mózgu u mężczyzn przez całe życie utrzymuje się na wyższym poziomie, niezależnie od wyraźnych, związanych z wiekiem zmian w produkcji hormonów płciowych u panów i pań. Gdyby hormony płciowe odpowiadały za ten efekt, obserwowalibyśmy duże różnice w częstości występowania guzów mózgu u chłopców i dziewcząt w okresie dojrzewania płciowego. Ale to się nie zdarza, podobnie jak w późniejszym okresie życia, gdy z powodu menopauzy u kobiet dochodzi do zmian w produkcji hormonów płciowych” - tłumaczy współautor pracy dr Joshua Rubin z Washington University School of Medicine w St. Louis (Missouri, USA).

Poszukując wyjaśnienia tych różnic jego zespół prowadził doświadczenia na komórkach o nazwie astrocyty z mózgu samców oraz samic myszy, które miały większe skłonności do zachorowania na nowotwory. Astrocyty należą do tkanki glejowej mózgu. To z nich wywodzi się glejak wielopostaciowy.

Okazało się, że astrocyty samców miały większą zdolność do tworzenia guzów nowotworowych u myszy, którym zostały przeszczepione, niezależnie od płci gryzoni. Naukowcy powiązali to z mniejszą aktywnością białka RB (białko retinoblastoma). Należy ono do tzw. supresorów nowotworów. Są to naturalnie występujące w komórkach cząsteczki, które w prawidłowej wersji hamują podziały oraz przeżycie komórek i na tej drodze blokują rozwój raka w organizmie. Białko RB jest zmutowane w wielu rodzajach nowotworów złośliwych człowieka. W najczęstszym nowotworze oka u dzieci, tzw. siatkówczaku (retinoblastoma), od którego wzięło swoją nazwę, zmutowane są obie kopie genu kodującego to białko.

Gdy badacze całkowicie zablokowali białko RB w astrocytach samic stały się one w podobnym stopniu co astrocyty samców zdolne do zainicjowania procesu nowotoworowego.

Zdaniem dr. Rubina naukowcy powinni przeanalizować również inne zmiany na poziomie komórkowym, które mogą mieć związek z różnicami w występowaniu niektórych nowotworów u kobiet i mężczyzn. „Istnieją inne rodzaje nowotworów, które występują z różną częstością w zależności od płci, jak np. niektóre typy raka wątroby, które są częstsze u mężczyzn" – mówi badacz. Jak dodaje, lepsza wiedza na temat przyczyn tych różnic pomoże w opracowaniu skuteczniejszych metod leczenia.

Obecnie trwają badania kliniczne nad lekami, które mają neutralizować skutki mutacji w genie kodującym białko RB. Naukowcy liczą, że leki te będą mieć efekt przeciwnowotworowy i pozwolą wielu chorym na raka żyć dłużej. "W badaniach klinicznych zazwyczaj analizujemy dane zebrane łącznie dla mężczyzn i kobiet, a to może maskować pozytywne lub negatywne odpowiedzi, które występują tylko u jednej z płci" - komentuje dr Rubin. Jego zdaniem powinno się rozważyć analizowanie tych danych oddzielnie. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!