Niebezpieczeństwo związane z kleszczami

11 sie 2014 r.

Fot. Shutterstock

Kleszcze atakują szybko i skuteczne. W Polsce ich populacja zwiększa się pod wpływem ocieplenia klimatu. Gromadzą się nie tylko w lasach, ale także w podłodze oraz ścianach, pod parapetami i tapetami. Stanowią dla nas duże zagrożenie, ponieważ przenoszą liczne wirusy i bakterie. Warto wiedzieć o kleszczach jak najwięcej, żeby uniknąć niebezpieczeństwa.

Kilka faktów o kleszczach

Kleszcze należą do gromady pajęczaków. 20 spośród 850 gatunków żyje w Polsce. Najczęściej spotykane i zarazem najbardziej niebezpieczne gatunki to:
Kleszcz pospolity – najlepiej czuje się w miejscach o dużej wilgotności. Można go spotkać w całej Polsce, zwłaszcza w lasach z gęstym poszyciem, parkach i ogródkach.
Kleszcz łąkowy – również lubi wilgoć, ale bardziej upodobał sobie obrzeża jezior i bagniste tereny leśne, dlatego zamieszkuje głównie obszary położone na wschód od Wisły.

We wszystkich stadiach kleszcz potrzebuje krwi, by dalej się rozwijać. Chociaż zwykle żeruje na zwierzętach, żywi się też ludzką krwią. Szczyty aktywności kleszczy przypadają na okresy maj-czerwiec i wrzesień-październik. W ciągu dnia najbardziej aktywne są od rana do południa, a wieczorem od godz. 16 do zmroku.

Przemyślany atak

Kleszcz, gdy znajdzie się na skórze, nie atakuje od razu. Szuka miejsca, gdzie naskórek jest cienki i lekko wilgotny. Najczęściej wybiera okolice ucha, granice włosów, pachwiny. Choć kleszcz wkłuwa się dość głęboko w skórę, jest to w zasadzie niewyczuwalne, ponieważ jednocześnie wprowadza wydzielinę znieczulającą i opóźniającą reakcje zapalną skóry. W tym czasie wypija krew i znacznie powiększa swoje rozmiary.

Dlaczego kleszcze są niebezpieczne?

Coraz więcej kleszczy jest nosicielami zarazków, w tym groźnych krętków boreliozy i wirusów zapalenia mózgu. Wirusy dostają się do naszego organizmu w momencie wkłucia, a także niezależnie od kontaktu z kleszczem. Pijąc mleko prosto od krowy czy kozy, na których żerowały zakażone kleszcze, możemy nabawić się kleszczowego zapalenia mózgu.

Groźna borelioza

Borelioza jest chorobą przenoszoną ze zwierząt na człowieka. Jej niebezpieczeństwo polega na tym, że boleriozę trudno wykryć i równie ciężko wyleczyć. Podczas choroby mogą pojawić się objawy grypopodobne, a następnie zmęczenie, ociężałość, dolegliwości stawowe, drętwienie kończyn, bóle i skurcze mięśni, kołatanie serca, skoki ciśnienia, porażenie nerwów, objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i nerwów obwodowych i zapalenie mięśnia sercowego. Nieleczona lub źle leczona borelioza może wywołać w organizmie ogromne szkody zwłaszcza w układzie neurologicznym i kostnym. Nie ma szczepionki przeciwko boreliozie, dlatego tak ważne jest niedopuszczenie do zarażenia.

Szczególne ryzyko dla kobiet w ciąży

Borelioza przenosi się również przez łożysko. Oczywiście dziecko nie musi zostać zarażone, bo zależy od wielu czynników, przede wszystkim od odporności matki. Dodatkowo kobiety ciężarne nie mogą przyjmować doksycykliny, która uśmierza tę chorobę. Ich leczenie jest więc bardziej skomplikowane i mniej skuteczne.

Inne choroby przenoszone przez kleszcze

Kleszczowe zapalenie mózgu – choroba układu nerwowego, która prowadzi do poważnych ubytków neurologicznych i psychicznych, a także do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mózgu i rdzenia kręgowego. Objawy są grypopodobne, dlatego ciężko je odpowiednio zdiagnozować. Leczenie może trwać nawet kilka miesięcy, a rehabilitacja wiele lat. O ile przed boreliozą jedyną obroną jest nasza ostrożność, przeciwko kleszczowym zapaleniem mózgu można się zaszczepić.

Gorączka Q – przenoszona przez kleszcze z bydła, psów, kotów. Źródłem zakażenia są wydaliny zwierząt. Do objawów należą: zapalenie płuc, gorączka, bóle mięśni, ból głowy, zapalenie wątroby. Narażeni są głównie hodowcy bydła, owiec i kóz i służby weterynaryjne.

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!