Nie daj się migrenie!

12 sie 2014 r.

Fot. Shutterstock

Migrena jest przewlekłą chorobą powodującą bardzo uciążliwe bóle głowy. Częstotliwość jej występowania i skala bólu, który powoduje, może wykluczyć pacjenta z nawet najprostszych obowiązków dnia codziennego. Choroba ta stawia wyzwanie dla lekarzy, którzy powinni znaleźć nie tylko sposoby na zwalczenie bólu migrenowego, ale też zmniejszyć częstotliwość jego występowania.

Cierpienie wynikające z bardzo intensywnego bólu głowy powinno być impulsem do udania się do lekarza, ponieważ tylko on może stwierdzić czy ból ma podstawę migrenową, czy jest wynikiem występowania innej choroby. Lekarz przeprowadza wywiad, jednak przy zakładanym czasie wizyty (około 15 minut) sam pacjent może niewystarczająco dokładnie udzielić odpowiedzi na zadawane pytania. Dlatego warto wcześniej zacząć prowadzić tzw. Dzienniczek Migrenowy, w którym zapisuje się czas występowania, intensywność, objawy i czas ustąpienia bólu. Mając ze sobą takie notatki, jest bardziej prawdopodobne to, że przekażemy lekarzowi wszystkie potrzebne w diagnostyce informacje. Bardzo często zleca się również badanie tomografem komputerowym.

Podstawowe objawy migreny

Nie każdy ból głowy to migrena. Można wyróżnić kilka cech różniących obie dolegliwości. W migrenie ból ma charakter napadowy, wiele osób opisuje go jako „tętnienie”,  zwykle ból jest bardzo silny, występuje przewlekle, a jego napady mogą trwać od 4 do 72 godzin. Początkowo ból jest jednostronny, a  z czasem rozprzestrzenia się na całą głowę. Cechą charakterystyczną dla migreny jest także to, że jest ona nawracająca, a pauzy między jednym, a kolejnym atakiem mogą trwać od kilku dni do kilku miesięcy. Niektórzy skarżą się na kilkunastominutowe napady bólu – innych migrena męczy nieprzerwanie parę godzin.

Charakterystyka osób cierpiących na migrenę

Choroba ta dotyka w większym stopniu kobiety niż mężczyzn i nasila się zwłaszcza po okresie dojrzewania. Największa częstotliwość występowania migreny przypada na osoby w średnim wieku. W tym czasie migreny występują aż u 35% osób, z czego 25% to kobiety, a 10% to mężczyźni. Niekiedy migrenę można stwierdzić nawet u małych dzieci. Do 12 roku życia lekarze diagnozują tę przypadłość u około 5% ogółu dziewczynek i chłopców.

U kobiet dopiero po menopauzie, u mężczyzn w wyniku starzenia się, częstotliwość występowania migreny spada do 5%. W niektórych przypadkach bóle migrenowe ustępują podczas ciąży, jednak na ogół trwają one do końca życia z następującymi po sobie okresami zaostrzeń.

Na występowanie migreny mają również wpływ czynniki genetyczne. Blisko 70% populacji, u której diagnozuje się migrenę, ma w swojej rodzinie osoby, które również zmagają się z tą dolegliwością. Procentowo najwięcej przypadków choroby stwierdza się w Stanach Zjednoczonych, gdzie cierpi na nią aż 22 % kobiet i 7% mężczyzn. Kolejne są kraje Ameryki Łacińskiej, gdzie na migrenę choruje 16% kobiet i 7% mężczyzn. W Europie natomiast skarży się na nią 20% Europejczyków, w tym aż 14% stanowią kobiety. Według statystyk mniej zachorowań jest w Azji i Afryce, jednak nie ma wystraczających danych opisujących jak duży obszar tych terenów został przez naukowców zbadany.

Rodzaje migreny

Naukowcy wyróżnili dwie zasadnicze odmiany migreny. Pierwsza z nich nazywana jest migreną bez aury i jest ona najczęściej spotykanym rodzajem tej przypadłości. Cierpi na nią około 80% chorych. Trwa od kilku godzin do 3 dni, ból jest pulsujący i zlokalizowany przeważnie w okolicach skroni. Dodatkowo dochodzą do tego takie dolegliwości jak nudności i nadwrażliwość na bodźce zapachowe i dźwiękowe -  przede wszystkim chorzy skarżą się na światłowstręt.

Migrena z aurą występuje tylko u 15% chorych i charakteryzuje się przejawianiem się aury, czyli zespołu objawów występujących przed pojawieniem się bólu głowy. Dotyczy to przede wszystkim zaburzeń widzenia  - pacjent dostrzega wtedy miraże w kształcie sierpu lub zygzaka, pulsujące i jasne punkty, bądź ciemne plamy. U niektórych osób dochodzi do ograniczenia pola widzenia lub zniekształcenia obserwowanego obrazu, co jest niebezpieczne zwłaszcza u osób prowadzących pojazdy. Dochodzą do tego zawroty głowy, zaburzenia koncentracji oraz drętwienie kończyn.

<< < 1 2 3 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!