Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej poszukuje personelu medycznego

19 sie 2014 r.

Fot. Shutterstock

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej poszukuje ratowników medycznych, lekarzy, pielęgniarek i położnych, którzy będą pomagać ofiarom klęsk żywiołowych i innych kryzysów humanitarnych. Kandydaci muszą być gotowi, aby w ciągu 24 godzin wyruszyć w dowolne miejsce na świecie.

We wtorek obchodzony jest Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w grudniu 2008 r. Wybór tej daty ma związek z tragicznym zdarzeniem, do którego doszło 19 sierpnia 2003 r., kiedy to 22 pracowników humanitarnych zginęło wskutek wybuchu bomby w siedzibie ONZ w Bagdadzie, stolicy Iraku.

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej jest organizacją pożytku publicznego, udzielającą pomocy humanitarnej i rozwojowej w Afryce, Azji Środkowej oraz w innych regionach świata. Specjalizuje się w niesieniu pomocy humanitarnej i rozwojowej w najtrudniejszych, zapalnych regionach świata. PCPM pomaga ludziom dotkniętym skutkami kryzysów humanitarnych - zarówno konfliktów zbrojnych, jak i klęsk żywiołowych.

Obecnie organizacja poszukuje personelu medycznego, który wzmocni Zespół Ratunkowy PCPM.

Zespół Ratunkowy PCPM to grupa doświadczonego personelu medycznego, strażaków, oraz ratowników GOPR. Został stworzony z myślą o niesieniu pomocy ofiarom klęsk żywiołowych, takich jak trzęsienia ziemi lub huragany. Zespół składa się z ponad 50 ratowników medycznych i lekarzy, z których wielu ma doświadczenie w pracy w krajach Afryki i Azji. Do tej pory niósł pomoc m.in. w Sudanie Południowym, Gruzji, na Ukrainie, w Bośni i Hercegowinie oraz w Libanie. Do końca 2014 r. grupa specjalistów związanych z zespołem ma zwiększyć się do 100 osób.

Zespół jest w stanie podjąć działania poza granicami Polski w terminie od 24 do 48 godzin. W zależności od potrzeb kraju dotkniętego katastrofą, ma on za zadanie nieść pierwszą pomoc medyczną przez wsparcie istniejącej kliniki lub szpitala wykwalifikowanym personelem oraz środkami medycznymi lub utworzenie oddzielnego punktu pierwszej pomocy medycznej, obsadzonej przez personel polski.

Do zespołu dołączyć mogą ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, którzy są gotowi do ruszenia z pomocą medyczną w ciągu 24 godzin w dowolne miejsce na świecie. Kandydaci powinni posiadać aktualne prawo do wykonywania zawodu. Zgłoszenia można nadsyłać do 30 września.

Rekrutacja składa się z dwóch etapów – po przesłaniu zgłoszenia oraz spełnieniu kryteriów formalnych, kandydaci zostaną zaproszeni do udziału w sprawdzianie terenowym w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Etap ten zweryfikuje ich kompetencje podczas wykonywania zadań zbliżonych do tych, z którymi regularnie zmagają się ratownicy Zespołu Ratunkowego PCPM.

Drugi etap rekrutacji zaplanowany jest na 10-12 października 2014 r. Odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne. Podczas jego trwania kandydaci poruszają się wyłącznie pieszo (chyba że polecenie kadry mówi co innego). Podczas marszu do wykonania są różne zadania związane z profilem działalności zespołu.

W tym roku Zespół Ratunkowy prowadził m.in. działania na Ukrainie, gdzie utworzył i prowadził punkt ratownictwa medycznego na kijowskim Majdanie (luty), a także zorganizował transport pomocy medycznej oraz szkolenia dla ukraińskich ratowników medycznych (marzec-kwiecień). Zespół dostarczył także pomoc humanitarną do Bośni i Hercegowiny (maj). Jeszcze tego lata planowana jest misja do Libanu, gdzie polski personel medyczny będzie pracował w mobilnej klinice dla uchodźców syryjskich.

Więcej informacji na temat rekrutacji i pracy zespołu można znaleźć na stronie www.pcpm.org.pl/pl/wesprzyj-pcpm/rekrutacja-zespol-medyczny. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!