Przemoc w grach zwiększa ryzyko depresji u dzieci

22 sie 2014 r.

Fot. Shutterstock

Dzieci, które spędzają ponad dwie godziny dziennie na grze w brutalne gry wideo są bardziej narażone na wystąpienie objawów depresji niż te, które grają mniej i w bardziej neutralne gry - informuje pismo "Cyberpsychology, Behavior, and Social Networking".

Naukowcy prowadzili badania wśród 5 147 dzieci w wieku szkolnym z trzech amerykańskich miast. Pod uwagę wzięto ilość czasu spędzaną przed ekranem, charakter gier, a także czynniki takie jak płeć, pochodzenie etniczne, prześladowanie w szkole, inny kontakt z przemocą, sytuacja rodzinna i status społeczny rodziców.

34,5 proc. dzieci poświęcało na gry wideo ponad dwie godziny dziennie, przy czym dwukrotnie częściej byli to chłopcy. 18 proc. uczniów przez ponad dwie godziny dziennie grało w gry zawierające sceny przemocy.

Po upływie roku od rozpoczęcia analizy dzieci zbadano pod kątem objawów depresji. Okazało się, że ekspozycja na przemoc w grach ma związek z większym ryzykiem objawów depresji, takich jak problemy z koncentracją, brak energii i zainteresowania, niskie poczucie własnej wartości czy myśli o samobójstwie. Zależność ta była szczególnie widoczna u chłopców.

"Choć dotychczas wiele uwagi poświęcano zależności pomiędzy brutalnymi grami wideo a agresją u dzieci, w niewielkim stopniu koncentrowano się na ryzyku objawów depresji" - podkreśla autorka badań dr Susan R. Tortolero z The University of Texas Health Science Center.

Dzieci w wieku 11-14 lat coraz więcej czasu spędzają na grach, w których obecne są sceny przemocy, dlatego ważne jest zbadanie wpływu, jaki ma to na psychikę. Aby potwierdzić zwiększone ryzyko depresji, należy jednak przeprowadzić więcej badań - dodaje badaczka.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!