Paląca babcia wywiera wpływ na kondycję swoich wnuków

22 sie 2014 r.

Fot. Shutterstock

Wskaźniki antropometryczne u dzieci są związane z faktem, czy ich mamy lub babcie paliły papierosy w trakcie ciąży – zawiadamia „American Journal of Human Biology”.

Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu (W. Brytania) przekonują, że palenie tytoniu przez babcie oraz mamy podczas ciąży wywołuje efekty transgeneracyjne u dzieci dające się zaobserwować przy pomocy takich wskaźników, jak wzrost, waga, masa mięśniowa i kondycja fizyczna.

Po przeprowadzeniu badań podłużnych (trwających wiele lat) badacze wyciągnęli następujące wnioski: - jeśli babcia ze strony taty paliła papierosy podczas ciąży, ale matka już nie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jej wnuczki będą wyższe, a zarówno wnuczki, jak i wnukowie będą charakteryzować się większą masą kostną i mięśniową; - jeśli babcia ze strony mamy paliła papierosy podczas ciąży, ale matka już nie, można się spodziewać, iż jej wnukowie osiągną większą masę ciała w wieku nastoletnim, która będzie związana głównie z wysoką masą mięśniową, dużą siłą i dobrą kondycją kardiowaskularną; - jeśli zarówno babcia ze strony mamy, jak i mama, paliły papierosy podczas ciąży, istnieje duże ryzyko, iż u dziewczynek (ich wnuczek i córek) wystąpi redukcja wzrostu i wagi w porównaniu z dziewczynkami, u których paliły tylko matki, ale babcie już nie.

„Owe prawdopodobne efekty transgeneracyjne powstające na skutek palenia podczas ciąży przez babcie muszą być brane pod uwagę w przyszłych badaniach dotyczących wpływu palenia tytoniu przez matkę na wzrost i rozwój dziecka” – uważa prof. Marcus Pembrey, jeden z autorów badania.


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!