Owoc granatu pomaga zapobiegać demencji

24 sie 2014 r.

Fot. Shutterstock

Punikalagina, naturalny przeciwutleniacz zawarty w granatach pomaga spowolnić rozwój demencji i złagodzić stany zapalne towarzyszące chorobie stawów oraz chorobie Parkinsona - wykazały badania, które publikuje pismo "Molecular Nutrition & Food Research".

Wniosek ten jest wynikiem dwuletniego projektu badawczego prowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Huddersfield w Wielkiej Brytanii i Uniwersytetu we Fryburgu w Niemczech, którzy testowali działanie punikalaginy na komórki nerwowe wyizolowane z mózgów szczurów laboratoryjnych.

Punikalagina jest polifenolem, który ma potencjał leczniczy - przekonuje autor badań dr Olumayokun Olajide. Związek ten hamuje proces zapalny w komórkach mikrogleju (nieneuronalnych komórkach ośrodkowego układu nerwowego, biorących udział w odpowiedzi immunologicznej). Mikroglej jest pierwszą linią obrony w procesie rozwoju chorób mózgu. Jego komórki, które ulegają wówczas aktywacji, naprawiają uszkodzenia w neuronach oraz usuwają martwe komórki nerwowe.

"Choć nie wiadomo, ile granatów powinniśmy spożywać, by ich działanie było skuteczne, jasne jest, że ich regularna konsumpcja niesie ze sobą wiele korzyści dla zdrowia" - mówi badacz.

Najwięcej przeciwutleniaczy zawiera jednak skórka granatu, nie jego wnętrze. Naukowcy zamierzają wykorzystać zdobytą wiedzę w pracach nad nowymi lekami hamującymi rozwój stanów zapalnych.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!