Przez ucho do zdrowego serca

25 sie 2014 r.

Fot. Shutterstock

Stymulacja skrawka (łac. tragus) w centralnej części małżowiny usznej może pozytywnie wpłynąć na pracę serca - informują naukowcy, których wnioski opublikowano w piśmie "Brain Stimulation".

Naukowcy z Uniwersytetu Leeds w Wielkiej Brytanii użyli w swoich badaniach elektrostymulatora TENS, wykorzystywanego m.in. do łagodzenia bólów porodowych. Wysyłane przez elektrody impulsy stymulują nerw błędny, łączący mózg z wieloma narządami wewnętrznymi.

Stymulacja nerwu błędnego pomaga m.in. w leczeniu epilepsji. Trwają również prace nad wykorzystaniem jej w leczeniu szumów usznych, depresji, otyłości i choroby Alzheimera.

W badaniach uczestniczyły 34 zdrowe osoby, którym podłączano do uszu elektrody na 15 minut. Jednocześnie monitorowano pracę serca uczestników i aktywność części układu nerwowego wpływających na pracę serca.

"Pierwszym pozytywnym rezultatem, który zaobserwowaliśmy, było zwiększone zróżnicowanie rytmu zatokowego serca. Zdrowe serce nie bije jak metronom lecz wciąż wchodzi w interakcje ze swoim środowiskiem - delikatnie przyspieszając lub zwalniając w zależności od potrzeb. Serce chore pracuje bardziej jak maszyna, wciąż wybijając ten sam rytm. Dzięki stymulacji nerwowej, udało nam się zwiększyć zmienność rytmu zatokowego o około 20 proc." - mówi dr Jennifer Clancy, autoka badań.

Kolejną zmianą była regulacja pracy układu współczulnego, zwłaszcza zmniejszenie produkcji adrenaliny powodującej wzrost ciśnienia tętniczego krwi.

Pozytywny wpływ na rytm zatokowy serca i na pracę układu współczulnego utrzymywał się przez piętnaście minut po odłączeniu elektrod.

"Jesteśmy na początkowym etapie testowania tej metody. Na razie sprawdzaliśmy jej działanie u zdrowych osób. Uważamy jednak, że może ona poprawiać zdrowie serca, a nawet stać się częścią leczenia pacjentów z niewydolnością tego narzadu" - komentuje współautor badań prof. Jim Deuchars. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!