W pogoni za hollywoodzkim uśmiechem. Wybielanie zębów

27 sie 2014 r.

Fot. Shutterstock

Niewiele osób jest szczęśliwymi posiadaczami naturalnie białych zębów. Przebarwienia wynikające z częstego picia kawy, herbaty, czerwonego wina i palenia papierosów nagromadzają się, tworząc kamień nazębny, który przyciemnia nasz pierwotny odcień szkliwa. Są jednak dostępne różne metody mające na celu poprawę kolorytu naszych zębów - które tylko z nich są najskuteczniejsze?

Plamy powstają na skutek działania barwników naturalnych występujących w niektórych produktach spożywczych oraz w wyniku zażywania części antybiotyków. Do przyciemniania powierzchni zęba przyczynia się również nieregularne mycie zębów po posiłkach przez co dochodzi do twardnienia płytki nazębnej w żółty kamień. Wtedy domowe metody wybielające nie będą skuteczne i potrzebna będzie wizyta u dentysty, który usunie stwardniały osad.

Na kolor zębów mają wpływ geny , które decydują o stopniu mineralizacji tkanek, kolorze zębiny czy odcieniu szkliwa. Barwa zębów może być również wynikiem przebytych lub posiadanych chorób takich jak porfirie czy te o podłożu hemolitycznym, a także być wynikiem martwicy miazgi. Najbardziej podatne na wybielanie są zęby żółte, problemy pojawiają się gdy ząb jest brązowy lub szary - wtedy mogą rozjaśniać się one nierównomiernie. Na starość zęby stają się ciemniejsze, z powodu silniejszego ścierania się szkliwa.

Metody domowe

Stosując produkty wybielające, należy pamiętać, by stosować je tylko według zaleceń wypisanych na ulotce. Takie zabiegi trwają najczęściej kilka tygodni, by pojawiły się efekty utrzymujące się przez mniej więcej kwartał. Nie usuniemy nimi jednak plam lub przebarwień, tylko rozjaśnimy szkliwo zęba, a gdy nasze zęby są pokryte kamieniem - to nie rozjaśnimy ich w ogóle. Czasem samo usunięcie kamienia może być wystarczającym rezultatem.

Najbardziej popularne jest stosowanie past wybielających, których efekt uzyskamy tylko używając ich dwa razy dziennie i po każdym jedzeniu. Można także żuć gumy wybielające, jeśli nie ma możliwości wyszczotkowania zębów po posiłku. Wolno je stosować bez specjalnych zaleceń na zmianę z pastą używaną na co dzień, jednak niektóre składniki wybielające mogą podrażnić zęby lub dziąsła osób cierpiących na ich nadwrażliwość. W składzie past znajdują się specjalne enzymy oraz substancje ścierne. Ich wartość podana jako RDA (zalecane dzienne spożycie) nie może być większa niż 200, bo można doprowadzić do uszkodzeń szkliwa. Nie wolno ich również stosować dłużej niż dwa miesiące. Zęby rozjaśnione zostaną o około dwa tony.

Dostępne są również przezroczyste paski z żelem, które przykleja się na zęby dwa razy na dobę i pozostawia na pół godziny. Maksymalny czas ich stosowania wynosi dwa tygodnie, a kolejną turę można przeprowadzić po pół roku.

Dobre efekty widoczne są po użyciu nakładek nasączonych substancją wybielającą - już po pięciu dniach od zastosowania. Nakładkę wciska się na zęby i zagryza, a następnie trzyma na zębach przez pół godziny. Podobny zabieg może być wykonany w gabinecie stomatologicznym, wtedy nakładka powstaje z odcisku jaki jest wykonywany przez lekarza. Popularne są także sztyfty wybielające, którymi pokrywa się zęby na noc, by po dwóch tygodniach zobaczyć różnicę dochodzącą nawet do kilku tonów. Zęby po tych zabiegach mogą stać się bielsze do trzech, czterech odcieni.

Wybielanie domowe stosuje się najczęściej by utrzymać efekt uzyskany po zabiegu wybielania stomatologicznego. W większości przypadków takie zabiegi mogą być niesatysfakcjonujące zwłaszcza u osób z dość znacznym zażółceniem zębów.

Wybielanie stomatologiczne

Powszechne staje się wybielanie poprzez naświetlanie. Metoda polega na nakładaniu na ząb substancji wybielającej a następnie naświetlenie uzębienia specjalną lampą polimeryzacyjną. Zabieg ten może podrażniać dziąsła, dlatego potrzebne jest ich wcześniejsze zabezpieczenie żywicą w piance. Całość trwa od 20 do 80 minut. Czasem trzeba ten zabieg powtórzyć, a decyzja o tym może być niełatwa - jedna seria kosztuje bowiem aż 2500 zł. Metoda ta przynosi najlepszy skutek, ponieważ może rozjaśnić ząb aż o dziesięć odcieni, czego nie można uzyskać przy pomocy żadnej innej metody. Jest również najbardziej trwała - działanie może utrzymywać skuteczność aż do trzech lat.

<< < 1 2 3 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!