Wczesne wykrycie raka prostaty nie zawsze wymaga radykalnego leczenia

27 sie 2014 r.

Wcześnie wykryty rak prostaty nie zawsze wymaga radykalnego leczenia, wystarczająca może być wieloletnia obserwacja - ocenił w środę na spotkaniu z dziennikarzami w Warszawie specjalista, dr Wojciech Rogowski.

Radiolog kliniki urologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dr Elżbieta Keller zwróciła uwagę, że do wykrycia guza prostaty nie wystarczy zwykłe badanie USG wykonywane przez powłoki brzuszne. Nie zawsze nawet pozwala ono wykryć zaawansowany nowotwór. Niezbędne jest badanie ultrasonograficzne wykonywane przez odbyt.

Raka prostaty co roku wykrywa się w naszym kraju u ponad 10 tys. mężczyzn, spośród których 40 proc. umiera. Prezes Fundacji „Wygrajmy Zdrowie” Szymon Chrostowski powiedział, że liczbę zgonów z tego powodu będzie można zmniejszyć, jeśli Polacy częściej będą poddawać się badaniom profilaktycznym.

Zbigniew Wojtasiński (PAP)

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!