Zespół Cushinga - ulubiona choroba Doktora House'a

3 sie 2014 r.

Fot. Shutterstock/Facebook, profil House

Chociaż seriale mają na celu zrelaksowanie odbiorcy, niektóre mogą przynieść jeszcze więcej korzyści. Mogła się o tym przekonać 33-letnia mieszkanka Warszawy, która zdiagnozowała u siebie ciężko rozpoznawalną chorobę, właśnie dzięki obejrzanemu serialowi. Chociaż nie warto doszukiwać się w sobie chorób, warto poznać liczne objawy tak często występującego schorzenia, które bardzo trudno zdiagnozować.

Zespół Cushinga jest chorobą układu endokrynologicznego, która powodowana jest nadmiarem hormonów sterydowych – glikokortykosteroidów, najczęściej kortyzolu. Choroba dzielona jest na dwa rodzaje; pierwsza ma podłoże endogenne i jej wynikiem jest nadmierne wytwarzanie hormonów z wyżej wymienionej grupy w korze nadnerczy. Drugi rodzaj - egzogenny - wynika z przyjmowania glikokortykosteroidów jako leku, mających zwalczyć inne choroby o podłożu autoimmunologicznym, neurologicznym, dermatologicznym i innych. Z tego też powodu drugi typ zespołu Cushinga jest spotykany częściej. Najczęściej diagnozowanych jest u osób między 20. a 50. rokiem życia.

Przyczyny

Choroba jest także dzielona ze względu na przyczyny powstawania. Pierwszy nie związany jest z wydzielaniem ACTH czyli hormonu przysadki mózgowej, który pobudza korę nadnerczy do nadmiernej produkcji kortyzolu. Może być spowodowany guzem lub rakiem nadnerczy oraz nadmiernym przyrostem nadnerczy.

Drugi rodzaj zespołu jest nazywany Chorobą Cushinga i jest powodowany guzem przysadki mózgowej, może też pojawić się w wyniku działania guzów hormonalnie czynnych takich jak rakowiak czy rak drobnokomórkowy płuca.

Trzecią przyczyną jest długotrwałe stosowanie leków na bazie kortyzolu w leczeniu innych chorób. Statystycznie ten rodzaj jest najczęściej występującym i mniej zagrażającym zdrowiu niż w przypadku złego funkcjonowania kory nadnerczy lub przysadki mózgowej.

Objawy

Hormony odpowiadają za wiele funkcji w organizmie człowieka, dlatego też objawy tej choroby są liczne, a każdy przypadek objawia się indywidualnie – jeśli chodzi o intensywność. W każdym z trzech rodziajów zespołu Cushinga obserwuje się te same symptomy.

Przypadek kobiety z Warszawy objawiał się między innymi gwałtownym przyrostem wagi – bohaterka przytyła aż 18 kg w pół roku. Poza dużym przybraniem masy ciała ważne jest także miejsce odłożenia się tkanki tłuszczowej – w przypadku tej choroby tylko na tułowiu, karku i twarzy, która dodatkowo jest mocno zaczerwieniona. Fachowo taki objaw nazywany jest otyłością cushingoidalną i występuje u 79-97% pacjentów.

Następuje zanik mięśni kończyn, dochodzi do osłabienia organizmu i szybszego męczenia się. W wyniku tycia powstają czerwone rozstępy w okolicy brzucha, bioder i ud. Pojawiają się liczne owrzodzenia i siniaki, których jest więcej i znikają wolniej niż zazwyczaj. Osłabiona odporność zwiększa podatność chorego na infekcje, zwłaszcza te o podłożu grzybiczym. Pacjenci skarżą się też na bóle kostne, częściej może dochodzić także do złamań (rozrzedzenie kości). Dodatkowo pojawia się zwiększone pragnienie, występują zaburzenia emocjonalne, w tym depresja.

U kobiet dochodzi do zaburzeń miesiączkowania – okres jest nieregularny lub zatrzymuje się; pojawia się także nadmierne owłosienie na twarzy i klatce piersiowej, brzuchu i udach. Mężczyźni mogą zmagać się z impotencją. U obydwu płci występują zmiany skórne w postaci rumienia lub trądziku.

Większość z objawów zachodzi u chorych z późno wykrytą chorobą. Pojedyncze objawy np. wzrost wagi, trądzik, zaburzenia miesiączkowania rzadko sprawią, że lekarz w pierwszej kolejności pomyśli właśnie o zespole Cushinga.

Poza wystąpieniem objawów dochodzi również do różnego rodzaju schorzeń, np. choroby zatorowo-zakrzepowej. Kortyzol powoduje zwiększenie ryzyka występowania zakrzepów, co może przyczynić się do niedokrwienia tkanek.

Poważniejsze choroby dochodzą z czasem, może pojawić się np. zaburzenia krążenia, zaburzenie rytmu serca lub nawet uszkodzenie tego mięśnia. Spowodowane jest to zaburzeniami gospodarki elektrolitowej, co można poznać po niskim poziomie potasu, odpowiedzialnego za prawidłowe funkcjonowanie serca.

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!