Jak przygotować się do morfologii krwi?

15 wrz 2014 r.

Fot. Shutterstock

Morfologia krwi jest najczęściej przypisywanym badaniem wykrywającym wiele chorób i będącym podstawą do dalszej diagnostyki. Dostarcza informacji nie tylko odnośnie czynności układu krwionośnego. ale też innych organów. Pozwala ocenić ogólny stan pacjenta i profilaktycznie powinna być wykonana co najmniej raz w roku.

Powinniśmy znać zasady do jakich trzeba się stosować, oczekując badań morfologii, cholesterolu lub cukru, tak, by wyniki nie były zafałszowane. Krew zwykle pobierana jest z żyły znajdującej się w zagięciu łokciowym, ale u niektórych osób, zwłaszcza u małych dzieci, można krew pobrać z żyły dłoni lub stopy. By krew wypływała szybciej zakłada się na ramię opaskę uciskową.

Wyniki badań nie mogą być przekazane pacjentowi. Dopiero po kolejnej wizycie u lekarza dowiadujemy się jakie są rezultaty morfologii. Lekarz ocenia czy wyniki znajdują się w określonej normie – która została przyjęta z uśrednienia wyników analiz 95% zdrowych ludzi. Normy podawane przez laboratoria się różnią i wynika to ze stosowania różnych metod oznaczania próbek, odczynników i sprzętu. Tylko lekarz zinterpretuje poprawnie badanie, więc nie powinniśmy sami się do tego zabierać.

Krew pełni niesamowite funkcje w naszym organizmie – składniki komórkowe odżywiają narządy, bronią przed infekcjami, odczyszczają z toksyn i same się odradzają. Z morfologii dowiemy się między innymi o liczbie czerwonych krwinek (informacja o niedokrwistości), krwinek białych (informacja o infekcjach) i ilości trombocytów (płytek krwi – informacje o szybkości krzepnięcia krwi).

Kiedy warto poprosić o badania krwi

Morfologię powinny często przeprowadzać osoby stosujące duże ilości środków przeciwbólowych, zwłaszcza gdy ich głównym składnikiem jest ibuprofen lub paracetamol. Przy ich częstym stosowaniu może dojść do obciążenia wątroby, konieczne jest wtedy badanie AspAT i AIAT. Na narząd ten też ma wpływ nadużywanie alkoholu, którego szkodliwy wpływ określi badanie poziomu enzymu gamma GTP.

Bóle kostne lub stawowe mogą być początkiem choroby reumatycznej lub stanów zapalnych, które należy stwierdzić na podstawie ogólnego badania krwi i OB. Poziom żelaza trzeba zmierzyć, jeśli mamy objawy niedoboru żelaza i czerwonych krwinek oraz niski poziom hemoglobiny. Można wtedy zaobserwować częstsze wypadanie włosów i uczucie permanentnego zmęczenia.

Nadwaga prowadzi do wzrostu zagrożenia wystąpienia u tych osób chorób wieńcowych, może oznaczać też niedoczynność tarczycy, co powinno wykazać badanie krwi z oznaczeniem cholesterolu, LDL, HDL, trójglicerydów i hormonów TSH, T3 i T4. Utrata masy ciała niewynikająca z diety lub zmiany trybu życia, może świadczyć o nadczynności tarczycy bądź chorobie nowotworowej – należy zrobić wtedy morfologię i hormony TSH, T3 i T4.

Jeśli zaobserwujemy u siebie siniaki lub zauważymy że pojawiają się duże wylewy po pobieraniu, może to oznaczać niską krzepliwość krwi lub poprzedzać cukrzycę. Wykonuje się wtedy badanie czasu krzepliwości krwi oraz mierzy poziom cukru. O cukrzycy lub nadczynności tarczycy może świadczyć ciągłe pragnienie.

Jak przygotować się do badania

Żeby wyniki badań krwi były najbliższe prawdy, powinno przestrzegać się kilku norm. Najczęściej wymagane jest by stawić się na pobieranie na czczo. Jest jednak kilka badań, które tego nie wymagają, są to: badanie poziomu hormonów (poza prolaktyną), test na Helicobacter, badanie ASO (analiza surowicy krwi), immunoglobuliny (przeciwciał), CRP (białka ostrej fazy), grupy krwi, PSA i markerów nowotworowych, hemoglobiny glikowanej i antygenów HBs (wirus żółtaczki zakaźnej), HCV i HIV.

Na morfologię należy zgłaszać się rano, najlepiej między godziną 7:00 a 9:00 – tak też najczęściej są otwierane punkty pobraniowe. Tylko w sytuacjach nagłych, na zlecenie lekarza, krew pobierana jest poza wyznaczonymi godzinami. Stężenie ważniejszych pierwiastków – sodu, potasu, magnezu – jest największe rano. Inaczej jest w przypadku fosforanów, kreatyniny, glukozy i żelaza. Jednak w przypadku ich wszystkich najbardziej obiektywne wyniki są wykazane po porannych próbkach. Tylko badania hormonów tarczycy i płciowych można wykonywać bez względu na porę dnia.

<< < 1 2 3 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!