Kobiety zasłaniające twarz mniej wrażliwe na medialne kanony piękna

7 wrz 2014 r.

Fot. Shutterstock

Muzułmanki noszące tradycyjny skromny strój zakrywający włosy, uszy i szyję, tzw. hidżab, mają bardziej pozytywny obraz własnego ciała i w mniejszym stopniu sugerują się kanonami piękna lansowanymi w mediach – informuje pismo „British Journal of Psychology”.

Autorzy pracy podkreślają, że ma to raczej związek z noszeniem hidżabu, a nie z religijnością kobiet.

Wśród kobiet w krajach rozwiniętych przejmowanie się wyglądem i negatywne postrzeganie swojego ciała jest tak powszechne, że można uznać je za normę. Z badań wynika, że czynnikami, które mogą przed tym chronić są: przekonania feministyczne, pewne cechy osobowości, udział w zajęciach sportowych lub tanecznych.

Wiadomo też, że obraz własnego ciała ma silne uwarunkowania kulturowe. Badania wskazują np., że niektóre mniejszości etniczne nie przyjmują zachodnich norm piękna i urody, takich jak szczupła sylwetka. Jednak dotychczas niewiele prac koncentrowało się na tym, czy tożsamość religijna może niezależnie od przynależności etnicznej wpływać na postrzeganie własnego ciała.

Naukowcy z University of Westminster w Londynie oraz HELP University w Kuala Lumpur w Malezji sprawdzali to w grupie 587 muzułmanek mieszkających w Londynie i należących do różnych grup etnicznych.

W przypadku muzułmanek noszenie hidżabu, czyli tradycyjnego skromnego stroju, który nie zakrywa jedynie twarzy, dłoni i stóp (rodzajów hidżabu jest bardzo wiele), jest czynnikiem ułatwiającym identyfikację religijną. Z drugiej strony strój ten jest uważany przez niektóre osoby za formę seksualnego uprzedmiotowienia, które służy do podtrzymania dominacji jednej płci nad drugą (np. poprzez izolację lub kontrolę) lub poczucia odmienności u muzułmanek.

Noszenie go może też wpływać na to, jak są one odbierane przez innych ludzi, a w konsekwencji oddziaływać na sposób postrzegania własnego ciała. Badania wykazały np., że kobiety noszące hidżab były oceniane przez brytyjskich mężczyzn jako mniej atrakcyjne i inteligentne niż panie, które nie stosują tego tradycyjnego stroju, a także jako mniej lubiane, towarzyskie, przystępne i kompetentne.

Uczestniczki najnowszego badania były w wieku od 18 do 70 lat, blisko 80 proc. z nich stanowiły kobiety niezamężne. Zebrano od nich informacje na temat tego, jak często ubierają się zgodnie z zasadami hidżabu, np. noszą chustę, która zakrywa im włosy, uszy i szyję, czador, burkę. Sprawdzano też, jak konserwatywny jest ich tradycyjny strój.

Panie poproszono, by przyjrzały się zdjęciom prezentującym sylwetki 10 kobiet o różnym wskaźniku masy ciała (BMI) – od wyniszczonych do otyłych i wskazały, która jest najbardziej zbliżona do ich sylwetki i którą najbardziej chciałby mieć (sylwetka idealna). Oceniano również ich niezadowolenie z własnego ciała, dążenie do uzyskania szczupłej sylwetki, w tym zamartwianie się o masę ciała, strach przed otyłością i przywiązywanie nadmiernej wagi do diety, a także strach przed tym, jak ich wygląd jest postrzegany przez innych.

Badacze zebrali również dane na temat podejścia pań do kanonów kobiecego piękna lansowanych w mediach, przywiązywania wagi do swojego wyglądu i poświęcania czasu na dbanie o niego, a także religijności. Dla wszystkich uczestniczek badania wyliczono BMI, czyli wskaźnik masy ciała. Robi się to dzieląc masę ciała podaną w kilogramach przez wzrost wyrażony w metrach i podniesiony do kwadratu.

W badanej grupie 218 pań nigdy nie ubierało się zgodnie z zasadami hidżabu, natomiast 369 nosiło taki strój co najmniej rzadko. Grupy nie różniły się wyraźnie pod względem wieku, BMI, choć kobiety noszące hidżab były bardziej religijne.

Okazało się, że kobiety, które nosiły tradycyjny strój zgodny z zasadami hidżabu, miały bardziej pozytywny obraz własnego ciała, były bardziej zadowolone z wyglądu, mniej bały się tego, jak jest postrzegany przez innych, w mniejszym stopniu dążyły do bycia szczupłymi i przywiązywały wagę do swojego wyglądu niż panie, które nigdy nie nosiły hidżabu. Ponadto, przekaz medialny na temat kanonów kobiecego piękna wywierał na nie mniejszy wpływ i presję.

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!