Szafran, przyprawa od dobrego nastroju

18 wrz 2014 r.

Fot. Shutterstock

Znany jest jako rzadka i kosztowna przyprawa o niezwykłych walorach smakowych. Ostatnio zwykł pojawiać się w aptekach jako „poprawiacz humoru”. Jesienne pogorszenie nastroju może z łatwością przerodzić się w stany depresyjne i bezsenność. Poznajmy zatem szafran i jego dobroczynne właściwości.

Jesienne bogactwo

Szafran dodaje potrawom złocistego koloru i silnego korzennego smaku. Przyprawę uzyskuje się z pręcików kwiatowych krokusa, który jako jedna z nielicznych roślin ziołowych zakwita nie wiosną, lecz jesienią, właśnie teraz – na przełomie września i października. Każdy kielich krokusa ma zaledwie trzy pręciki, dlatego na kilogram przyprawy potrzeba około 200 tysięcy kwiatów. Z tego faktu wynika wysoka cena szafranu. Obecnie najwięcej tej przyprawy produkuje się w Iranie.

Korzenie arabskie

Zafran z arabskiego oznacza żółty. Ojczyzną szafranu jest Azja Mniejsza, gdzie od wieków wykorzystuje się nie tylko kulinarne właściwości szafranu, ale zastosowanie znalazł również w medycynie. Arabowie używali kwiatu szafranu do obniżania gorączki, na uspokojenie, a także do poprawy funkcjonowania wątroby. Pomagał także w zwalczaniu reumatyzmu i neuralgii, czyli bóli wywołanych przez układ nerwowy. Tymczasem Egipcjanie cenili inne właściwości szafranu – używali go jako afrodyzjaku. Z kolei w starożytnej Grecji uznawany był za antidotum na złe samopoczucie, bezsenność, katar, kaszel a nawet wierzono, że zwalczał impotencję.

Szafran dziś

Współczesne badania medyczne potwierdziły antydepresyjne działanie rośliny. Spożywanie szafranu, zwiększając stężenie serotoniny i dopaminy w układzie nerwowym, poprawia nastrój i rozwesela. Naukowcy dowiedli, że szafran może być podstawą leczenia depresji. Przy okazji tych badań odkryto, że owa przyprawa łagodzi objawy PMS, czyli zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Ma także udowodnioną skuteczność w leczeniu migreny, nerwowości, chorób układu krążenia i układu pokarmowego, reumatyzmu a nawet nowotworów. Szafran szczególnie skutecznie przeciwdziała nowotworowi wątroby. Jego właściwości wpływają bardzo dobrze również na wzrok, szczególnie u osób starszych. Szafran hamuje zanik mięśni oczu, które - jeśli są osłabione - przekładają się na utratę jakości wzroku. Wszystko dzięki proteinom, które chronią wzrok, a aktywne substancje chemiczne, zawarte w tej przyprawie - odmładzają komórki oczu. Substancje odpowiedzialne za kolor i zapach szafranu – krocyna i safranol - mają kolejne atuty: zmniejszają poziom złego cholesterolu we krwi. Coraz częściej mówi się także o o nowych właściwościach – antybakteryjnych i odmładzających.

Niedoceniana kurkuma

Dla wielu osób szafran i kurkuma smakują i wyglądają tak samo, różni je tylko przepaść cenowa. Szafran, chociaż uznawany za szlachetniejszy, nie umywa się kurkumie pod kątem dobroczynnych właściwości. Aktywny składnik kurkumy – kurkumina – niszczy uszkodzone komórki, które mogłyby doprowadzić do rozwoju komórek rakowych. Kurkuma poprawia też pamięć, zapobiega chorobie Alzheimera i sklerozie oraz pomaga cofać demencję. Przyprawa ta niesamowicie oczyszcza organizm; filtruje krew, usuwa toksyny i pomaga trawić białko. Działa także antywirusowo, zmniejsza ryzyko zawału serca, a nawet zapobiega cukrzycy. Zalety kurkumy można wymieniać w nieskończoność, dlatego powinna obowiązkowo znaleźć się w naszej kuchni.

Jedno jest pewne – warto przekonać się do egzotycznych przypraw. Szczególnie, jeśli posiadają tak dobroczynne właściwości dla zdrowia jak szafran czy kurkuma. Pamiętajmy, że nasza odporność i zdrowie wynika w 70% z tego, co jemy. Kurkuma i szafran dodane do kaszy jęczmiennej ze świeżą natką pietruszki to tylko jeden z najprostszych przepisów na bombę wartości odżywczych dla naszego organizmu. Przełamanie monotonii w kuchni poprawi nam nastrój i zregeneruje nasz organizm w chłodne jesienne wieczory.


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!