Uniwersytet Medyczny w Łodzi planuje uruchomienie ośrodka onkologicznego

8 wrz 2014 r.

Fot. Shutterstock

Uniwersytet Medyczny w Łodzi ubiega się o 210 mln zł unijnego dofinansowania na uruchomienie Akademickiego Ośrodka Onkologicznego. Według władz uczelni, inwestycja pozwoliłaby na poprawę wyników leczenia chorych na nowotwory w Łódzkiem.

Jak poinformował PAP dyrektor Biura Nauki, Strategii i Rozwoju UM Mikołaj Gurdała, multidyscyplinarny ośrodek onkologii miałby powstać na terenie Centrum Kliniczno Dydaktycznego w Łodzi, które – po niemal 40 latach budowy – zostało otwarte wiosną br.

W ramach ośrodka planuje się otwarcie oddziałów: chemioterapii dziennej, radioterapii (z brachyterapią), chirurgii onkologicznej z chirurgią piersi, urologii onkologicznej, a także zakładu radioterapii (z wykorzystaniem dwóch aparatów) oraz bloku operacyjnego i poradni onkologicznych.

Projekt zakłada też powstanie zaplecza diagnostycznego z zakresu patomorfologii, genetyki i biologii molekularnej. Ośrodek będzie wyposażony w bank tkanek nowotworowych, system wirtualnych laboratoriów oraz w system zarządzania oparty o metodykę procesową z wykorzystaniem narzędzi ICT, pozwalających m.in. na gromadzenie i przetwarzanie danych. Dla władz uczelni nie bez znaczenia pozostaje fakt, że po wprowadzeniu w kwietniu do 17-kondygnacyjnego budynku CKD pierwszych klinik, w budynku wciąż pozostaje wiele miejsca do zagospodarowania. Na ośrodek onkologiczny planuje się przeznaczenie ok. 7 tys. m. kw.

Obecnie jedyną placówką w woj. łódzkim specjalizującą się w kompleksowym leczeniu nowotworów jest Regionalny Ośrodek Onkologiczny w szpitalu im. Kopernika. Zdaniem Gurdały, planowana inwestycja Uniwersytetu Medycznego nie będzie stanowiła dla niego konkurencji lecz wspomoże placówkę, do której trafiają pacjenci z całego regionu łódzkiego.

Władze uczelni, uzasadniając konieczność rozbudowania bazy onkologicznej w Łodzi, zwracają uwagę na fakt, że liczba chorych na nowotwory złośliwe w Polsce wzrasta, co spowodowane jest nie tylko starzeniem się społeczeństwa, ale również wczesnym wykrywaniem niektórych nowotworów oraz wydłużeniem życia chorych, często z rozsianą chorobą nowotworową.

Projekt utworzenia Akademickiego Ośrodka Onkologii w Łodzi uzyskał pozytywną opinię ministra zdrowia oraz konsultantów krajowych z onkologii, radioterapii i onkologii klinicznej. Uchwałę w tej sprawie przyjęła również Konferencja Akademickich Rektorów Uczelni Medycznych.

Projekt znajduje się na liście 84 kluczowych inwestycji, na które samorząd woj. łódzkiego chce pozyskać dofinansowanie unijne w ramach Kontraktu Terytorialnego. Według Gurdały, uzyskanie funduszy w ramach perspektywy na lata 2014-20 pozwoliłoby na uruchomienie ośrodka do 2021 r.

Obok Akademickiego Ośrodka Onkologicznego na liście najważniejszych inwestycji znajdują się projekty drogowe, kolejowe, budowa centrów naukowych i badawczych oraz rewitalizacja centrum Łodzi. Samorząd ubiega się o uzyskanie na nie unijnego wsparcia w wysokości 27,5 mld zł. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!