Pszczele bakterie mogą zastąpić antybiotyk

9 wrz 2014 r.

Fot. Shutterstock

Żyjące w wolu pszczół i obecne w miodzie bakterie wytwarzają substancje o silnych właściwościach bakteriobójczych – informuje serwis „EurekAlert”.

Miód był stosowany w przypadku infekcji od niepamiętnych czasów. Szwedzkim naukowcom z uniwersytetu w Lund udało się zidentyfikować grupę 13 gatunków bakterii kwasu mlekowego (LAB), które można znaleźć zarówno w wolu miodowym (części przewodu pokarmowego pszczoły, w której powstaje miód), jak i w gotowym miodzie. Bakterie te wytwarzają wiele substancji o właściwościach przeciwbakteryjnych, które chroniły pszczoły przed chorobami od milionów lat. Niestety, miód sprzedawany w sklepach często pozbawiony jest antybiotycznych właściwości.

Pobrane od pszczół bakterie kwasu mlekowego dodano do hodowli zawierających szkodliwe bakterie – oporne na metycylinę Staphylococcus aureus (MRSA), Pseudomonas aeruginosa oraz oporne na wankomycynę szczepy Enterococcus (VRE). We wszystkich przypadkach bakterie mlekowe zwalczyły patogeny. Zdaniem naukowców to zasługa szerokiego spektrum aktywnych substancji wytwarzanych przez LAB, podczas gdy typowy antybiotyk jest skuteczny tylko przeciwko niektórym bakteriom.

Naukowcy wykorzystali także zmieszane z miodem bakterie mlekowe LAB do leczenia niegojących się ran u dziesięciu koni – wcześniej właściciele zwierząt próbowali kilku innych metod leczenia. Dzięki bakteriom zagoiły się wszystkie rany. Trwają eksperymenty z leczeniem ran u ludzi.

Wyniki badań mogą mieć duże znaczenie zarówno dla krajów rozwijających się (gdzie czasem łatwiej o świeży miód niż o antybiotyki) jak i dla państw Zachodu, w których narasta problem odporności na antybiotyki. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!