Skuteczne kremy dermatologiczne z ziół

9 wrz 2014 r.

Fot. Shutterstock

Uczeni z uniwersytetu w Vila Real (UTAD), w północnej Portugalii opracowali recepturę skutecznych kremów dermatologicznych na trudno gojące się rany, poparzenia i łuszczycę. Nowe preparaty bazują na wyciągach z roślin aromatycznych, m.in. ziół.

Z danych zaprezentowanych podczas sympozjum naukowego, zorganizowanego na początku września br. w Guimaraes wynika, że nowe dermokosmetyki szybko eliminują ślady po oparzeniach na skórze. W najskuteczniejszych przypadkach już po 96 godzinach od rozpoczęcia kuracji.

Alberto Dias z uniwersytetu w Bradze, który współpracował w tworzeniu nowych kremów ujawnił, że dają one szybsze od innych preparatów rezultaty także w przypadku trudno gojących się ran oraz łuszczycy.

Z przedstawionych podczas sympozjum w Guimaraes danych wynika, że całkowite zamknięcie trudno gojącej się rany po rozpoczęciu stosowania opracowanych przez UTAD kremów może nastąpić już po 25 dniach.

"W przypadku ostrych objawów łuszczycy dermokosmetyki pozwoliły na całkowite usunięcie rozległych plam na ciele w niecałe pięć miesięcy" - poinformował Alberto Dias.

Opracowane przez portugalskich uczonych kremy bazują na wyciągach z roślin aromatycznych. Wśród składników nowych środków dermatologicznych są m.in. pietruszka, oregano, curry oraz kolendra.

"W trakcie naszych badań nad zastosowaniem roślin aromatycznych w medycynie powstało ponad 800 prac naukowych. Mogą one służyć opracowaniu nowych leków m.in. na choroby neurologiczne, kardiologiczne, nowotworowe oraz cukrzycę" - dodał Alberto Dias.

W pracach nad nowymi dermokosmetykami poza naukowcami z uniwersytetów w Vila Real i Bradze brali udział również przedstawiciele Wyższej Szkoły Technologii Zdrowia w Porto, a także portugalska spółka M&MBiotechnology.

Jak ujawnili autorzy nowych preparatów, pierwsze kremy trafiły już do dystrybutorów na terenie Portugalii.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!