Szkody w mózgu wywołane bezdechem sennym można zregenerować

10 wrz 2014 r.

Fot. Shutterstock

Uszkodzenia istoty białej mózgu spowodowane ostrym przewlekłym obturacyjnym bezdechem sennym można zregenerować za pomocą terapii CPAP (ang. Continuous Positive Airway Pressure) - informują włoscy naukowcy, których wnioski opublikowało pismo "Sleep".

Terapia CPAP polega na wspomaganiu oddychania za pomocą maski połączonej z pompą powietrzną pozwalająca na utrzymanie stałego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych.

Jak wykazało neuroobrazowanie mózgów 17 mężczyzn, których średnia wieku wynosiła 43 lata, nieleczony obturacyjny bezdech senny powoduje zmiany w istocie białej w różnych obszarach mózgu. Zmianom tym towarzyszą spadek funkcji poznawczych, obniżenie nastroju, a także problemy z koncentracją w ciągu dnia.

Po trzech miesiącach terapii poprawa w zakresie integralności istoty białej była niewielka, jednak po 12 miesiącach uszkodzenia zostały niemal całkowicie zregenerowane, a wcześniej obserwowane problemy poznawcze ustąpiły. Terapia pozytywnie wpłynęła także na nastrój i jakość życia pacjentów.

Wcześniejsze badania wskazywały na zmniejszenie objętości istoty szarej w mózgach osób cierpiących na obturacyjny bezdech senny. Poprawę odnotowano po trzech miesiącach od zastosowania terapii CPAP. Sugeruje to, że istota biała reaguje na terapię wolniej - zauważa autorka badań dr Vincenza Castronovo z Centrum Leczenia Zaburzeń Snu przy Szpitalu San Raffaele w Mediolanie.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!