USA: atak wyjątkowo groźnego szczepu wirusów

10 wrz 2014 r.

Fot. Shutterstock

Wyjątkowo groźny szczep wirusów wywołujących na ogół zwykłe przeziębienie zaatakował dotąd ponad 1000 dzieci w kilkunastu stanach Ameryki – informuje AP.

Najwięcej przypadków zakażeń odnotowano w Kansas City, gdzie w jednym ze szpitali dziecięcych leczono prawie 500 maluchów. Choroba przenosi się jednak na miasta w innych stanach. Wykryto ją w Missouri, Illinois, Alabamie, Kolorado, Georgii, Iowa, Kentucky, Michigan, Ohio, Oklahoma i Utah.

Powodem infekcji górnych dróg oddechowych są enterowirusy D68, będące rzadką odmianą pokaźnej grupy ponad 100 wirusów przeziębienia, które na ogół wywołują niegroźne zakażenia ustępujące zwykle po tygodniu.

Dyrektor wydziału zakażeń wirusowych Centrum Kontroli Chorób (CDC) dr Mark Pallansch powiedział, że szczep ten również wywołuje katar, kaszel i kichanie, ale zakażenie dróg oddechowych ma cięższy przebieg. Pojawia się gorączka i zaburzenia gastryczne, a w rzadkich przypadkach nawet zaburzenia neurologiczne. Część dzieci wymaga leczenia szpitalnego, niektóre muszą nawet przebywać na oddziale intensywnej opieki medycznej.

Enterowirusy D68 po raz pierwszy wykryto w 1962 w Kalifornii, dotąd jednak pojawiały się jedynie sporadycznie. W 2013 r. - pod koniec lata i wczesną jesienią - odnotowano wzrost infekcji, ale w tym roku jest ich zdecydowanie więcej i mają one cięższy przebieg – twierdzi dr Pallansch. Najbardziej wrażliwe są dzieci borykające się z astmą, u których występują zaburzenia oddychania przypominające tę chorobę.

Dr Anne Schuchat uspokaja, że do zakażenia dochodzi jedynie u niektórych maluchów. Nie należy wpadać w panikę, jak tylko u dziecka pojawia się katar. Gdy zakażenie ma cięższy przebieg, leczenie szpitalne jest bardzo skuteczne. Nie odnotowano dotąd ani jednego przypadku śmiertelnego - zapewniają przedstawiciele CDC.

U ludzi dorosłych przebieg choroby jest zwykle łagodny, ale mogą oni przenosić zarazki na dzieci. Zaleca się, żeby bardziej dbać o higienę, szczególnie należy często myć ręce. Wirusy przeziębienia mogą się utrzymywać na powierzchni równych przedmiotów, np. telefonów komórkowych i tabletów, a potem za pośrednictwem rąk są przenoszone na inne osoby, np. podczas witania się. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!