Grupa krwi związana z pogorszeniem pamięci

11 wrz 2014 r.

Fot. Shutterstock

Osoby z rzadko występująca grupą krwi AB mogą być z wiekiem bardziej narażone na problemy z pamięcią i sprawnością intelektualną – informuje pismo „Neurology”.

Grupę krwi AB ma około 4 proc. całej populacji. Dzięki brakowi przeciwciał anty-A i anty-B można im przetaczać krew wszystkich grup, ale ich krew nadaje się tylko dla innych osób mających grupę AB. Wcześniejsze badania wykazały, że osoby z tą grupą krwi częściej chorują na serce.

Zespół dr Mary Cushman z University of Vermont College of Medicine w Burlington przeanalizował dane dotyczące około 30 000 obywateli USA w wieku 45 lat i powyżej. Podczas trwających trzy lata badań u 495 uczestników doszło do pogorszenia funkcji poznawczych (czyli pamięci i sprawności intelektualnej). Porównano je z 587 osobami bez takich problemów. Jak się okazało, pogorszenie funkcji poznawczych częściej występowało u osób z grupą krwi AB – w grupie wykazującej takie objawy stanowiły one 6 proc. O 82 proc. częściej miały problemy z pamięcią, językiem i skupieniem uwagi, co może wskazywać na początki demencji.

Wyniki badań są zgodne z poglądem, jakoby posiadanie określonej grupy krwi – na przykład „0” mogło zmniejszać ryzyko chorób układu krążenia, co z kolei chroni mózg. Niezbędne będą dalsze badania mające ustalić, czy rzeczywiście tak jest.

Wyniki wcześniejszych badań wskazują, że z pogorszeniem funkcji intelektualnych i demencją mogą mieć związek między innymi takie czynniki, jak podwyższone ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterol oraz cukrzyca.

Osobom pragnącym uniknąć problemów z funkcjonowaniem mózgu pytani przez BBC specjaliści sugerują zrównoważoną dietę, niepalenie i regularne ćwiczenia fizyczne.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!