SPA. Co to jest i czy warto skorzystać?

1 paź 2014 r.

Fot. Shutterstock

Okres wakacyjny dobiegł końca. Chociaż pogoda jeszcze sprzyja podróżnikom, z tygodnia na tydzień będzie zimniej. W tym okresie będziemy potrzebowali odskoczni, która poprawi nam humor, zregeneruje organizm i uchroni przed jesienną depresją. Nie musimy planować od razu eskapady do egzotycznych krajów, wystarczy zorganizować sobie kilka dni wolnego i największe zawieruchy przekoczować w kompleksie SPA.

Czym jest SPA?

Termin ten określa ofertę relaksacyjną wielu hoteli oraz uzdrowisk. Warto wiedzieć, że Spa to miasto we wschodniej Belgii, które już w czasach średniowiecznych słynęło z leczniczych gorących źródeł. To właśnie od nazwy belgijskiego miasta przyjęło się określenie kurortu, wykorzystującego lecznicze właściwości wody. Na początku jedyną metodą korzystania z uzdrawiania wodą źródlaną było jej picie. Dopiero z czasem uznanie zyskały kąpiele. Obecnie termin SPA obejmuje nie tylko hydroterapię (leczenie wodą), ale także szereg zabiegów relaksacyjnych, które wpływają pozytywnie na nasz wygląd, samopoczucie, a przede wszystkim na zdrowie.

Trzy dni to za mało?

Uzdrowiska SPA zwykle w swojej ofercie zawierają dwu- lub trzytygodniowe turnusy zabiegów wodnych. Na tak długą i kosztowną przyjemność niestety nie każdy jest w stanie sobie pozwolić. Nasuwa się więc pytanie, czy warto w ogóle wybrać się do SPA zaledwie na kilka dni. Tak krótki czas może nie przyniesie radykalnej poprawy naszego zdrowia, ale z pewnością przyczyni się do regeneracji sił, pomoże wypocząć i się zrelaksować. Przez kilka dni z pewnością nie wypróbujemy wszystkich możliwych zabiegów, dlatego warto skupić się tylko na wycinku oferty. Przyniesie to lepszy rezultat niż korzystanie z wszystkiego po trochu. Na tym etapie konieczna jest fachowa ocena naszego stanu zdrowia. Przy wyborze konkretnych zabiegów, jako pierwsze powinniśmy uwzględnić doskwierające nam dolegliwości, a jako drugie osobiste preferencje, czyli to, co przyniesie nam najwięcej przyjemności.

Komu zaleca się zabiegi SPA?

W przypadku ciężkich schorzeń układu kostno-stawowego oraz układu krążenia, a także problemów z nadwagą, hydroterapia może być jedynie formą wspomagającą leczenie farmakologiczne. Oferta SPA, powinna być z kolei wystarczająca dla osób podatnych na stres oraz chorych na dolegliwości wywołane napięciami psychicznymi. We wszystkich wymienionych przypadkach konieczna będzie jednak konsultacja z lekarzem. Uznaje się, że SPA przeznaczone jest dla osób zapracowanych, przemęczonych oraz rozdrażnionych. Pamiętajmy, że zabiegi w SPA nie są wykonywane przez lekarzy, dlatego nie możemy utożsamiać ich z leczeniem sanatoryjnym, które z kolei jest cały czas monitorowane przez służbę medyczną. Podczas terapii uzdrowiskowej zabiegi związane z wodą są tylko wąskim wycinkiem oferty leczniczej. Oprócz nich stosowane są zabiegi wyciszające, rehabilitacyjne oraz kinezyterapia, czyli leczenie ruchem.

Kilka faktów o hydroterapii

Wodolecznictwo to jedna z metod fizykoterapii, której zadaniem jest wytrącenie organizmu z niepożądanej formy i przywrócenie mu równowagi za pomocą bodźców fizycznych takich jak światło, temperatura, prąd, pole magnetyczne czy ultradźwięki. Woda wykorzystywana jest przez fizykoterapeutów na wiele sposobów, nie tylko w postaci ciekłej, ale także stałej i gazowej. Można używać jej pod różnym ciśnieniem oraz w wielu temperaturach, przy czym zwykle używa się skrajnych wartości, np. zimne bicze wodne lub gorący strumyk wody. Kąpiele mogą być częściowe lub dotyczyć całego ciała. Popularne są również kąpiele z wykorzystaniem różnych preparatów oraz tkanin, poprzez okłady i nacieranie. Hydroterapia ma zbawienny wpływ przede wszystkim na układ krążenia oraz na układ nerwowy.

Zabiegi w gabinetach SPA

Poniżej prezentujemy standardowe zabiegi, które oferują gabinety SPA oraz opisujemy, w jaki sposób wpływają na nasz organizm.

  • Tężnia solankowa. Pobyt w SPA zwykle zaczyna się od rozluźniającej i oczyszczającej kąpieli solankowej. Coraz częściej kąpiele solankowe oferują także centra fitnessu, ponieważ dostarczają organizmowi wielu niezbędnych mikroelementów. Pierwsze tężnie powstały w XVII wieku i służyły do procesu wytwarzania soli. Z czasem doceniono powietrze wytwarzające się wokół nich, nasycone areozolem z solanki. Inhalacja takim właśnie powietrzem dostarcza organizmowi między innymi jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo i sód. Oddychanie areozolem z solanki doskonale oczyszcza i regeneruje organizm. Ze względu na bogactwo jodu, szczególnie wskazane jest dla osób cierpiących na przewlekłe zapalenia dróg oddechowych oraz z problemami tarczycowymi. Zawarty w areozolu solanki brom działa bardzo korzystnie na skórę oraz posiada właściwości antyalergiczne. Tężnie solankowe poleca się także osobom w czasie rekonwalescencji po przewlekłych chorobach, a także palaczom i osobom pracującym w toksycznym środowisku spalin i pyłów.
  • Masaże. Właściwości lecznicze oraz walory relaksacyjne i regeneracyjne ma również masaż. Sztuka masażu stosowana była już tysiące lat temu, a dziś istnieją jego nieprzebrane ilości technik i odmian. Celem masażu jest zwykle odpoczynek, przyjemność i oddalenie się od trosk codziennego życia. Zabieg ten zaleca się również osobom cierpiącym na bóle kostne, stawowe i mięśniowe. Szczególną ulgę masaże przynoszą przy bólach kręgosłupa. Warto wiedzieć, że przeciwwskazaniem są złamania, infekcje, oraz dolegliwości skórne.
  • Zabiegi ujędrniające i antycellulitowe oraz hydromasaż. Te rodzaje zabiegów służą przede wszystkim ulepszaniu wyglądu naszej sylwetki. Należą do nich także masaże, przy których wykorzystuje się różnorodne przybory do uciskania skóry oraz preparaty, które wcierane w odpowiedni sposób, pomogą pozbyć się niedoskonałości naszego ciała. Duże znaczenie ma również hydromasaż, czyli masaż wodny, najczęściej w formie korzystania z jacuzzi, które wyposażone jest w bicze wodne. Masaż wodny nie tylko modeluje naszą sylwetkę, ale łagodzi także bóle stawów, głowy oraz rozluźnia napięte mięśnie. Tego typu zabiegi są zwykle stosowane przez kobiety, szczególnie pomocne bywają młodym mamom, które walczą z destrukcjami, jakie pozostawiła na ich ciele ciąża.
  • Peelingi i kąpiele błotne. Stosowane są głównie w celu poprawy kondycji naszej skóry. Za pomocą gęstych i szorstkich preparatów usuwa się martwy, zrogowaciały naskórek. Skóra wygląda na sprężystą i jędrną, pobudza się także jej krążenie. Peelingi bywają także pomocne w chorobowych zmianach skórnych, jednak konieczne jest dopasowanie rodzaju peelingu do danej dolegliwości. Dużą popularnością cieszą się także kąpiele błotne, składające się z borowiny. Takie lecznicze błoto ma silne właściwości oczyszczające, dzięki temu kąpiel wyciąga z naszego organizmu wszystkie toksyny.
  • Sauna – czyli leczenie ciepłem. Warto zaznaczyć, że z sauny, bez konsultacji z lekarzem, mogą korzystać tylko osoby w zupełności zdrowe. Przebywanie w saunie bardzo pozytywnie działa na naszą skórę, ponieważ pod wpływem ciepła rozszerzają się pory, przez które wydobywa się bardzo dużo substancji toksycznych. Po seansie w saunie zalecany jest zimny prysznic, który blokuje z powrotem pory i zmywa szkodliwe substancje, nie pozwalając im wrócić do organizmu. Zabieg ten bardzo korzystnie wpływa także na system odpornościowy organizmu, przyspiesza metabolizm i zwiększa wydolność płuc.
  • Aromaterpia. To wykorzystanie leczniczych właściwości olejków eterycznych stosowanych w formie inhalacji, masażu, kąpieli i okładów. Jest to doskonały zabieg relaksacyjny i odprężający. W zależności od zapachu, każdy olejek posiada dodatkowe lecznicze właściwości, np. olejek świerkowy świetnie sprawdza się przy przeziębieniach i schorzeniach dróg oddechowych, a olejek tymiankowy działa przeciwbakteryjnie i antywirusowo.
<< < 1 2 3 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!