Mózg pacjenta w stanie wegetatywnym zareagował na film Hitchcocka

20 wrz 2014 r.

Fot. Shutterstock

Stan wegetatywny pacjenta nie oznacza, że jego mózg nie reaguje tak samo, jak mózgi zdrowych osób. Do takich wniosków doszli kanadyjscy naukowcy pokazując osobom zdrowym i chorym film Alfreda Hitchcocka.

Wyniki badania naukowców z Western University w London (Ontario) opisano właśnie w „Proceedings of the National Academy of Science of the United States od America” (PNAS). Do badania użyto ośmiominutowego klipu z filmu Hitchcocka „Bang! You're Dead” z 1961 r. To opowieść o chłopcu, który w walizce wujka znajduje rewolwer, zabiera go i razem przyjaciółmi bawi się bronią, tak samo jak bawią się zazwyczaj pistoletami – zabawkami. Chłopcy przebiegają przez miasto, celując z rewolweru w napotkanych ludzi i naciskając spust, nie zdając sobie jednak sprawy, że w rewolwerze jest prawdziwy nabój. Rodzice i wujek zaczynają szukać chłopca, ale najpierw dochodzi do tragedii.

Film budzi emocje, a naukowcy z Western University postanowili sprawdzić nieinwazyjną metodą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) jak reaguje mózg. Jak piszą w swoim artykule w PNAS, „interpretacja ludzkiej świadomości na podstawie aktywności mózgu, bez odwoływania się do mowy czy działania, jest jedną z najciekawszych i stawiających wyzwania barier dla współczesnej nauki o mózgu”.

Badacze mogli obserwować podczas pokazywania filmu reakcje mózgu osób zdrowych oraz m.in. pacjenta, który od 16 lat pozostaje w stanie wegetatywnym.

Mimo braku jakichkolwiek reakcji w zachowaniu chorego, reakcje jego mózgu „były wysoce podobne do reakcji u zdrowych uczestników badania”, a „wyniki badania sugerują, iż ów pacjent miał świadomą poznawczą reakcję wysoce podobną do reakcji każdego zdrowego uczestnika badania podczas oglądania filmu” - podkreślili naukowcy. Dodali, że te wyniki badania umożliwiają interpretację reakcji świadomości, nawet jeśli nie istnieją reakcje w zachowaniu.

Jak podawały kanadyjskie media, ojciec pacjenta, u którego zobrazowano tak zaskakujące reakcje mózgu, pokazywał mu w ciągu minionych 16 lat filmy w nadziei, że syn będzie mógł odczuwać przyjemność z oglądania, mimo całkowitego braku odczuć widocznych.

W badaniu opisano jedynie przypadki dwóch chorych pacjentów, ale naukowcy przeprowadzili test na 15 osobach w stanie wegetatywnym. Zdaniem naukowców przynajmniej u 20 proc. chorych w stanie wegetatywnym mózg nadal wykazuje możliwości poznawcze.

W opisanym właśnie w PNAS badaniu brał udział dr Adam Owen z Western University, ten sam, który dwa lata temu, również za pomocą fMRI uzyskał od pacjenta w stanie wegetatywnym odpowiedź na pytanie o odczuwany ból. Reakcja mózgu pacjenta obserwowana podczas rezonansu magnetycznego sugerowała, że nie odczuwa on bólu.

Kanadyjscy badacze proponują teraz, by w ocenie stanu pacjentów nie wykazujących żadnych zewnętrznych reakcji zacząć stosować metodę, która w naturalny sposób może przyciągać ich uwagę, zamiast testów określanych jako „zadaniowe”. Podkreślają, że takie podejście ma istotne konsekwencje etyczne dla standardów opieki nad pacjentami.

Z Toronto Anna Lach (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!