Polska mapa raka: wzrost zachorowań, ale większa skuteczność leczenia

15 lut 2011 r.

Fot. Shutterstock

Liczba nowych zachorowań na raka w Polsce zwiększyła się w 2008 roku do 156 tys. Spośród tych chorych 9 proc. już zmarło - wynika z najnowszego raportu Krajowego Rejestru Nowotworów, do którego jako pierwsza dotarła PAP.

W raporcie wykorzystano dane wojewódzkich rejestrów nowotworów. Wynika z nich, że skuteczność leczenia stopniowo się poprawia. Średnio w całej Polsce udaje się wyleczyć z raka 42 proc. chorych. To więcej niż przed laty, gdy skuteczność terapii nie przekraczała 30 proc.

Efekty leczenia w znacznym stopniu zależą jednak od miejsca zamieszkania. Wyraźnie widać geograficzny podział umieralności na nowotwory w Polsce. Najwyższy wskaźnik przeżycia jest w woj. mazowieckim, gdzie średnio udaje się uratować 46 proc. chorych. Na dalszych miejscach są takie regiony jak Wielkopolska(45 proc.) i Zachodniopomorskie (44 proc.). Najwięcej chorych na raka umiera w województwie lubuskim (37 proc.) i lubelskim (36 proc.).

U mężczyzn zgony najczęściej występują w województwach północno-zachodnich (szczególnie w warmińsko-mazurskim oraz kujawsko-pomorskim). Kobiety częściej umierają na raka w województwach zachodnich (głównie Lubuskie i Pomorskie).

Obie płcie różnią się też pod względem zachorowalności na poszczególne typy nowotworów. Mężczyźni najczęściej chorują na raka płuca, na który przypada 21 proc. wszystkich nowotworów. Na dalszych miejscach jest rak prostaty - 12 proc. i pęcherza - 7 proc. Kobiety z kolei najczęściej chorują na raka piersi - 22 proc. oraz płuca - 8 proc.

Wśród mężczyzn do 64. roku życia zarejestrowano spadek umieralności na nowotwory złośliwe, ale w starszym wieku następuje znaczący wzrost zgonów. U kobiet po 44. roku życia umieralność jest tak samo wysoka jak w latach ubiegłych.

Skuteczność leczenia nowotworów złośliwych w znacznym stopniu zależy od tego jak wcześnie są one wykrywane. A z tym w całej Polsce wciąż nie jest najlepiej. W 2008 r. na 100 tys. mieszkańców żyło z nowotworem 850 osób, ale tylko u 340 z nich był on zdiagnozowany.

Większość chorych nie wie zatem, że w ich organizmie rozwija się groźna choroba. Bo wiele osób nie bada się, a nawet nie zgłasza się na bezpłatne badania diagnostyczne, takie jak np. mammografia, pozwalająca wykryć we wczesnym etapie raka piersi, oraz cytologia, wykorzystywana do wykrywania początkowych stadiów raka szyjki macicy u kobiet.

Dane szczegółowe w zależności od typu nowotworu:

1.Rak żołądka: Od lat znaczną tendencję spadkową zarówno jeśli chodzi o zachorowania, jak i umieralność (podobnie jest na całym świecie poza Japonią, gdzie liczba zachorowań na ten typ raka wciąż jest wysoka). W 2008 r. zanotowano w Polsce 3,500 zachorowań u mężczyzn i 1,800 u kobiet. Niestety odsetek zgonów jest wciąż tak samo wysoki - niemal wszystkie przypadki tego typu raka kończą się śmiercią.

Najgorzej jest w woj. lubelskim i lubuskim, gdzie tylko 9 proc. chorych przeżywa chorobę. W przypadku mężczyzn najlepsze efekty leczenia uzyskuje się w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie udaje się pokonać chorobę u 18 proc. z nich. Ale w tym samym regionie znacznie gorsze są wyniki terapii u kobiet - tylko 11 proc. przeżyć (najmniej w całym kraju). Najlepiej leczą raka żołądka w kujawsko-pomorskim - 25 proc. wyleczeń.

2.Rak jelita grubego: Od wielu lat stały wzrost zachorowań. Od 1965 r. liczba zachorowań i zgonów wzrosła kilkakrotnie. W 2008 r. chorowało ponad 8,000 mężczyzn i 6,600 kobiet. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz wiekiem.

Leczenie: W woj. mazowieckim tzw. pięcioletnie przeżycia udaje się uzyskać u 48 proc. mężczyzn i 49 proc. kobiet, w woj. łódzkim, podlaskim i lubelskim - jedynie u 36 proc. chorych obu płci.

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!