Pierwszy Dom Ronalda McDonalda w Polsce

25 wrz 2014 r.

Wizualizacja Domu Ronalda McDonalda. Fot. frm.org.pl

Przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu ma powstać bezpłatny hotel dla rodzin leczących się tam dzieci. W czwartek podpisano umowę w tej sprawie. Budynek ma być gotowy do końca 2015 r.

Inwestycję finansuje Fundacja Ronalda McDonalda; ona też będzie odpowiedzialna za funkcjonowanie nowego obiektu, który dla rodzin małych pacjentów będzie całkowicie bezpłatny – poinformował prezes polskiej Fundacji Ronalda McDonalda prof. Adam Jelonek.

To pierwszy Dom Ronalda McDonalda w Polsce; na świecie funkcjonuje ich ponad 300, z czego ok. 100 w Europie.

Jak mówił prezes polskiego oddziału fundacji prof. Adam Jelonek, budynek - nazywany "domem, który leczy" lub "domem poza domem", posłuży przede wszystkim matkom dzieci przebywających w szpitalu; będą tu mogły wypocząć w godnych warunkach, by z całą energią służyć swoim dzieciom – podkreślił. O tym, kto z niego będzie korzystać, zdecyduje szpital.

Powierzchnia dwukondygnacyjnego budynku ma mieć ok. 1,3 tys. mkw. Znajdzie się w nim 20 komfortowych, w pełni wyposażonych pokoi z zapleczem sanitarnym oraz dwa apartamenty zaprojektowane z myślą o osobach niepełnosprawnych. Część wspólna to duży pokój dzienny, bawialnia oraz jadalnia i kuchnia, która wyposażona będzie w szafki i lodówki przypisane do pokojów. Nie zabraknie pralni oraz części biurowej zaprojektowanej z myślą o etatowym personelu oraz o wolontariuszach.

Sporą część powierzchni zajmą magazyny przygotowane do przyjęcia ważnych z punktu działania placówki darowizn rzeczowych, np. środków czystości.

"Nie wyobrażałem sobie, aby tak wspaniała inwestycja powstała bez środków Unii Europejskiej. Ani Maria Konopnicka, ani bracia Grimm nie przewidzieliby tak cudownego wydarzenia, w jakim dziś uczestniczymy. W budownictwie pasywnym Dom Ronalda McDonalda będzie inwestycją roku 2015" – mówił wicemarszałek Małopolski Wojciech Kozak.

Krakowski Uniwersytecki Szpital Dziecięcy jest jednym z najważniejszych ośrodków medycznych dla najciężej chorych dzieci. 27 oddziałów tej placówki służy najmłodszym głównie z Małopolski i z sąsiednich województw. Powstanie szpitala było możliwe m.in. dzięki finansowemu wsparciu Polonii amerykańskiej oraz rządu USA. Fundacja Ronalda McDonalda działa w Polsce od 2002 r. Realizuje projekty pod hasłem „NIE nowotworom u dzieci”. Organizacja promuje potrzebę wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych dzieci. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!