Nowoczesne leczenie wydłuża życie chorych z przerzutowym rakiem jelita grubego

1 paź 2014 r.

Fot. Shutterstock

Nowoczesne leczenie pozwala wydłużyć życie chorych z zaawansowanym rakiem jelita grubego nawet do 40 miesięcy - powiedzieli eksperci w środę na konferencji prasowej w Warszawie. W przyszłości może to być choroba przewlekła.

Spotkanie zorganizowano z okazji opublikowania przez Obywatelskie Porozumienie Na Rzecz Onkologii raportu o postępach w leczenia nowotworów jelita grubego, który jest w Europie trzecią najczęściej występującą chorobą nowotworową (po raku płuca i raku piersi).

Konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej, prof. Maciej Krzakowski powiedział, że w ostatnich latach zasadniczo zmieniło się leczenie zaawansowanego raka jelita grubego, z przerzutami. Jeszcze przed 30 laty w takiej sytuacji był stosowany tylko jeden lek, teraz jest dostępnych osiem chemioterapeutyków. Oprócz nich wprowadzono nowej generacji preparaty stosowane w tzw. terapii celowanej. Są to leki ukierunkowane molekularnie, blokujące mutację EGFR oraz hamujące powstawanie naczyń krwionośnych, bez których guz nie może się rozwijać.

W efekcie znacznie się zwiększyła skuteczność leczenia raka jelita grubego. Z raportu wynika, że o przed 20 laty chorych z przerzutami udawało się utrzymać przy życiu średnio jedynie przez 7-9 miesięcy po postawieniu diagnozy. Obecnie dzięki wykorzystaniu najnowszych terapii w skojarzeniu z tradycyjnymi chemioterapeutykami mediana przeżycia chorych z rozsianą chorobą sięga prawie 40 miesięcy.

„Obserwując takie zmiany w kontroli przerzutowego raka jelita grubego można przyjąć, że mówimy o powolnym trendzie mogącym w przyszłości pozwolić uczynić go chorobą przewlekłą” - stwierdzają autorzy raportu, prof. Lucjan Wyrwicz z kliniki gastroenterologii onkologicznej Centrum Onkologii w Warszawie oraz szef kliniki onkologicznej warszawskiego CO, prof. Piotr Wysocki.

W Polsce leki w terapii celowanej mogą być stosowane w drugim lub trzecim rzucie leczenia, gdy przestaną działać chemioterapeutyki. Prof. Krzakowski podkreślił jednak, że taki sposób postępowania nie jest już wystarczający. Zgodnie z najnowszymi niedawno opublikowanymi wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (EMO), u chorych z rakiem jelita grubego z przerzutami leki w terapii celowanej powinny być stosowane już w pierwszym etapie leczenie, bo dają wtedy lepsze efekty.

Prof. Wysocki podkreśla, że terapia celowana może być stosowana tylko u tych chorych, którzy mają mutację EGFR, która występuje u co drugiego pacjenta z rakiem jelita grubego. Aby ją wykryć, trzeba poza badaniem histopatologicznym przeprowadzić również diagnostykę molekularną. „Jednak szpitale nie u wszystkich chorych przeprowadzają badanie na obecność tego rodzaju mutacji” – dodał specjalista. Prawdopodobnie jest ona przeprowadzona jedynie u co drugiego chorego z rakiem jelita grubego.

Prof. Wyrwicz podkreślił, że najważniejsze jest wczesne wykrycie raka jelita grubego, zanim jeszcze dojdzie do przerzutów. Służą temu prowadzone w Polsce badania przesiewowe przy użyciu kolonoskopii (wziernikowania). „Zaletą tego badania jest to, że pozwala wykryć również stany przedrakowe, które od razu można usunąć zapobiegając ich przekształceniu się w guza złośliwego” – dodał. Jest ono wykonywane u osób w wieku 50-65 lat na podstawie zaproszenia wysyłanego pocztą.

Według specjalisty, stany przedrakowe, którymi są najczęściej polipy, wykrywane są prawie u co piątej osoby badanej przy użyciu kolonoskopii. Najbardziej groźne są tzw. polipy dywanowe, które są płaskie i trudno je usunąć, na dodatek źle rokują, gdy przekształcą się nowotwór złośliwy. Mniej niebezpieczne są tzw. polipy szypułkowe, wyglądające jak wisienka na ogonku, łatwe do wykrycie i usunięcia.

Rak jelita grubego co roku wykrywany jest u około 16 tys. Polaków. Skuteczność leczenia tego nowotworu stale rośnie. W pierwszej dekadzie tego stulecia odsetek pięcioletnich przeżyć zwiększył się w naszym kraju z 43,3 do 47,6 proc. u mężczyzn oraz z 44,1 proc. do 49 proc. u kobiet. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!