Konieczna edukacja nt. przeszczepów

2 paź 2014 r.

Fot. Shutterstock

Liczba przeszczepów narządów w Polsce sukcesywnie wzrasta. Wciąż jednak konieczne jest edukowanie społeczeństwa, bo niewiedza i brak zaufania do lekarzy są istotną przeszkodą - mówił krajowy konsultant ds. transplantologii prof. Lech Cierpka w trakcie uroczystości nadania wyróżnień zasłużonym dawcom.

Odznaczenia i legitymacje dla zasłużonych dawców odebrało ok. 50 osób. Na uroczystości w Ministerstwie Zdrowia spotkali się m.in. dawcy, którzy przekazali nerkę swoim bliskim.

Wspólnie z szefem resortu Bartoszem Arułkowiczem profesor apelował o promowanie idei transplantacji. Liczba narządów do przeszczepienia jest bowiem wciąż zbyt mała w stosunku do potrzeb.

"Przekonujcie proszę znajomych i rodziny, że oddanie narządu, to największy dar" - mówił minister. "Dawstwo narządów, to najwyższa forma altruizmu" - podkreślał profesor.

Ze statystyk resortu wynika, że w 2013 r. dokonano w Polsce ok. 1600 przeszczepów narządów, w tym roku ok. 1200. Zdaniem prof. Cierpki, w skali europejskiej to przyzwoita liczba. "Plasuje nas to na poziomie np. Belgii i Holandii. Są kraje gorsze, ale oczywiście są i lepsze - dominuje Francja, Wielka Brytania, Włochy, Niemcy" - powiedział.

Odznaczenia "zasłużony dawca przeszczepu" są przyznawane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej, zaplanowanego na lata 2011–2020. Jego celem jest m.in. wzrost liczby przeszczepień narządów od zmarłych dawców o co najmniej 100 proc. i zwiększenie liczby przeszczepień nerki od żywego dawcy o co najmniej 500 proc.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!