Kamienie nerkowe zwiększają ryzyko chorób serca

5 paź 2014 r.

Fot. Shutterstock

Występowanie kamieni nerkowych ma związek z wyższym ryzykiem choroby wieńcowej serca oraz udaru mózgu – wynika z analizy, którą publikuje pismo “American Journal of Kidney Disease”. Ryzyko jest jednak wyższe u kobiet.

Naukowcy z Medycznego Uniwersytetu Guangxi w Nanning w Chinach doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych uzyskanych w sześciu badaniach, które opublikowano w latach 2005-2014. Łącznie objęto nimi blisko 50 tys. osób z kamieniami nerkowymi oraz ok. 3,6 mln osób bez tego schorzenia. Średni czas obserwacji ich stanu zdrowia wyniósł 8-9 lat. W badaniach uwzględniono główne czynniki ryzyka chorób układu krążenia, jak wiek, płeć, wskaźnik masy ciała (BMI), występowanie zaburzeń lipidowych, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego oraz palenie tytoniu.

Okazało się, że osoby z historią występowania kamieni nerkowych miały o 19 proc. wyższe ryzyko rozwoju choroby wieńcowej serca i o 40 proc. wyższe ryzyko udaru mózgu. Wyliczono też, że kamienie nerkowe miały związek z wyższym o ok. 29 proc. ryzykiem zawału serca i o 31 proc. wyższym prawdopodobieństwem zabiegu poszerzania i udrażniania naczynia wieńcowego.

Naukowcy wykazali też, że ryzyko zawału mięśnia sercowego było znacznie wyższe – o 49 proc. - u kobiet z kamieniami nerkowymi, niż u panów z tą dolegliwością – ryzyko wyższe o 15 proc.

Zdaniem autorów pracy badanie to sugeruje, że kamienie nerkowe mogą być ważnym wskaźnikiem ryzyka problemów z układem krążenia. Jak spekulują, u podłoża tego związku mogą leżeć zaburzenia metaboliczne, określane mianem zespołu metabolicznego. Charakteryzuje się on występowaniem otyłości (zwłaszcza tzw. brzusznej), wysokiego poziomu cukru i cholesterolu we krwi, nadciśnienia tętniczego. U osób z zespołem metabolicznym obserwuje się podwyższony poziom kwasu moczowego w surowicy krwi, a jak wskazują badania ostatnich lat ma on nie tylko związek z ryzykiem powstawania kamieni nerkowych, ale też przyspiesza tworzenie blaszki miażdżycowej.

Ponadto, kamienie nerkowe mogą też stymulować łagodny stan zapalny w organizmie, który zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. Autorzy pracy podkreślają, że potrzebne są dalsze badania, które pozwolą wyjaśnić, jaki mechanizm kryje się za związkiem między występowaniem kamieni nerkowych a ryzykiem schorzeń układu sercowego i czy jest on faktycznie specyficzny dla płci żeńskiej.

Przypominają zarazem, że kilka ostatnich badań również wykazało, że związek między kamieniami nerkowymi a ryzykiem choroby wieńcowej serca i udaru mózgu jest silniej wyrażony u kobiet.

Na przykład badania włoskich naukowców ze Szpitala Columbus-Gemelli w Rzymie wykazały, iż kobiety z historią występowania kamieni nerkowych miały – zależnie od badanej grupy - o 18 proc. lub o 48 proc. wyższe ryzyko choroby wieńcowej serca. Natomiast wśród panów nie stwierdzono takiej zależności. Wyniki tej pracy opublikowano w lipcu 2013 r. na łamach "Journal of the American Medical Association". (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!