Potrzebna poprawa dostępu do urologów

7 paź 2014 r.

Fot. Shutterstock

Poprawa dostępu do lekarzy urologów, podobnie jak do lekarzy onkologów, poprzez zniesienie limitów w tym zakresie - to m.in. jeden z postulatów Polskiego Towarzystwa Urologicznego zawarty w opublikowanym we wtorek raporcie.

Prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego prof. Zbigniew Wolski podkreślał na konferencji prasowej, że urologia odgrywa niezwykle istotną rolę w leczeniu chorób nowotworowych układu moczowo-płciowego. Z danych PTU wynika, że każdego dnia z powodu nowotworów urologicznych – raka gruczołu krokowego, pęcherza moczowego i nerki – umiera w Polsce 27 osób. Co czwarty wykrywany u mężczyzn w naszym kraju nowotwór złośliwy dotyczy układu moczowo-płciowego.

"Nowotwory urologiczne często rozpoznaje się bardzo późno, w zaawansowanych stadiach rozwoju, a umieralność wśród chorych jest ciągle bardzo wysoka. Stanowią olbrzymie wyzwanie dla polskiego systemu opieki zdrowotnej" – podkreślił prof. Wolski.

Jak przekonywał, w Polsce mamy doskonale wykształconych specjalistów z zakresu urologii, m.in. dzięki unikatowemu programowi szkolenia urologów według europejskich standardów przy współpracy PTU z European Board of Urology (EBU, czyli sekcją urologów w Unii Europejskich Lekarzy Specjalistów - Union Europenne des Medecins Specialiste - UEMS). W ocenie PTU, wystarczająca jest także liczba urologów - na 100 tys. mieszkańców przypada statystycznie 2,5 urologa.

Według PTU, obecnie problemem jest ograniczony dostęp do lekarzy tych specjalności oraz diagnostyki urologicznej, co wynika z limitowania tych procedur przez Narodowy Fundusz Zdrowia. "Mimo kluczowej roli urologów w terapii nowotworów, ze względu na zmiany systemowe możliwości szybkiej diagnozy i leczenia pacjentów uroonkologicznych stają się coraz bardziej ograniczone" - ocenia PTU.

"Niska wycena procedur diagnostycznych w urologii, braki sprzętowe i niewystarczające pokrycie finansowania porad i operacji mogą skutkować zmniejszeniem szans chorych na wczesne rozpoznanie i skuteczne leczenie" – podkreślił konsultant krajowy w dziedzinie urologii prof. Marek Sosnowski.

Jak mówił, można przewidywać, że znacznie zmniejszy się liczba wykonywanych badań diagnostycznych w nowotworach układu moczowo-płciowego w szpitalach z powodu kar nakładanych przez NFZ za zakwestionowane przez fundusz świadczenia i zadłużania się tych oddziałów. "Zwiększą się natomiast kolejki w poradniach urologicznych na te badania, a to wpłynie na opóźnione rozpoznania nowotworów złośliwych stercza i pęcherza moczowego" - mówił.

Sosnowski zwrócił uwagę, że w ramach zaproponowanego przez ministra zdrowia pakietu onkologicznego pacjenci onkologiczni mają być diagnozowani i leczeni bez limitów. Jednak, jak podkreślił, większość procedur dotyczących diagnostyki i terapii u pacjentów z nowotworami urologicznymi, np. rakiem pęcherza, wykonuje się tylko na oddziałach urologicznych, a mniejszą ich część w ośrodkach onkologicznych.

Zdaniem Sosnowskiego z nowych przepisów nie wynika, czy także lekarze urolodzy przy podejrzeniu nowotworu u pacjenta będą mogli wydać mu Kartę Pacjenta Onkologicznego, uprawniającą do szybkiej ścieżki diagnostyki i leczenia.

PTU w raporcie, oprócz danych dotyczących urologii w Polsce, zawarło 10 postulatów dotyczących zdrowia Polaków. Według Towarzystwa potrzebne jest m.in. kompleksowe informowanie opinii publicznej nt. głównych czynników ryzyka i objawów nowotworów onkologicznych, poprawa dostępu do lekarzy urologów i wyspecjalizowanych ośrodków urologicznych bez limitów - podobnie jak do lekarzy onkologów, koncentracja na skutecznej i szybkiej diagnostyce nowotworów, ustalenie realnych kosztów procedur urologicznych, uzupełnienie braków sprzętowych i lokalowych w poradniach urologicznych, rozwój oddziałów i klinik urologicznych - odnawianie sprzętu endoskopowego oraz zakup nowocześniejszego sprzętu, ustalenie zasad racjonalnej polityki zdrowotnej zasobami finansowymi NFZ w zakresie urologii w porozumieniu z konsultantami wojewódzkimi i krajowym, wsparcie szkoleń podyplomowych w urologii.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!