Brytyjscy lekarze wcisnęli pacjentowi nerkę

10 paź 2014 r.

Fot. Shutterstock

Brytyjscy lekarze z Liverpoolu jako pierwsi w Europie przeszczepili nerkę metodą laparoskopową, wprowadzając ją przez niewielkie nacięcie – informuje serwis BBC News.

O ile laparoskopowe pobieranie nerek od żywych dawców nie jest nowością, to metoda opracowana przez zespół prof. Pranjala Modi z Ahmedabadu (Indie) nie była dotąd praktykowana w Europie.

Pacjent -Brian Blanchfield przez wiele lat cierpiał na niewydolność nerek. Jego siostra – Pam - zdecydowała się oddać mu jedną ze swoich. Potrzebne do wszczepienia nerki cięcie zostało wykonane przez chirurgów z Royal Liverpool Hospital w miejscu blizny po wcześniejszej operacji wyrostka.

Małe, mniej więcej sześciocentymetrowe cięcie po operacji laparoskopowej sprawia, że pacjent znacznie szybciej dochodzi do zdrowia i krócej przebywa w szpitalu niż po klasycznej operacji, wymagającej cięcia długiego na 20-25 centymetrów. Mniejsza blizna pooperacyjna ma znaczenie także ze względów kosmetycznych.

Jak zaznaczają specjaliści, operacje metodą laparoskopową wskazane są szczególnie w przypadku pacjentów bardzo otyłych, u których poważne operacje jamy brzusznej wiążą się ze szczególnym ryzykiem.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!