Władze Małopolski namawiają samorządy do szczepień przeciw pneumokokom

13 paź 2014 r.

Fot. Shutterstock

Władze Małopolski namawiają gminy i powiaty do udziału w programie szczepień przeciwko pneumokokom. W tym roku z takiej możliwości skorzystał jedynie Tarnów i nie udało się wydać całej sumy zarezerwowanej na ten cel w budżecie województwa.

"Mamy nadzieję, że kolejne gminy zdecydują się na udział w programie, bo czym większa populacja zostanie objęta szczepieniami, tym lepsze efekty osiągniemy” – mówił wicemarszałek województwa Wojciech Kozak, który w poniedziałek namawiał samorządowców do udziału w „Programie zdrowotnym profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce”. W tym roku na program ten województwo przeznaczyło 438 tys. zł, z czego 135 tys. zł na wsparcie powiatów i gmin.

Dr Hanna Czajka z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie podkreśla, że szczepienia przeciwko pneumokokom są bezpieczne i skuteczne. „Szczepienie nie tylko powoduje eliminację najgroźniejszych chorób wywoływanych przez pneumokoki, takich jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i posocznica, ale ma wpływ na podniesienie stanu zdrowia całej populacji, o czym świadczy chociażby przykład Kielc, gdzie szczepienia przeciw pneumokokom najmłodszych dzieci są prowadzone od 2006 r.” – powiedziała dr Czajka.

Jak poinformowano podczas poniedziałkowej konferencji, w Kielcach w grupie dzieci do lat 2 zaobserwowano spadek o 65 proc. hospitalizacji z powodu zapaleń płuc. Według przedstawionych danych na zaszczepieniu dzieci pośrednio skorzystali dorośli, bo prawie o połowę spadła zapadalność na zapalenie płuc u osób do 29 lat i o połowę wśród osób powyżej 65. roku życia.

W Małopolsce szczepienia ochronne przeciwko pneumokokom są realizowane od 2011 r. Do 2013 r. zaszczepiono 967 dzieci z palcówek opiekuńczo-wychowawczych i żłobków spoza Krakowa. Kraków realizował program szczepień ochronnych przeciwko pneumokokom i meningokokom u dzieci do 1. roku życia w l. 2007–12 i w tym okresie zaszczepiono prawie 16 tys. dzieci. W ramach realizowanego obecnie programu zdrowotnego przeciwko pneumokokom ma być rocznie szczepionych ok. 300 w dzieci do lat 3 z Krakowa.

W 2014 r. do ogłoszonego przez władze województwa konkursu zgłosił się tylko Tarnów, który na zaszczepienie 264 dzieci wyda w sumie 77,6 tys. (33,5 tys. z tej kwoty to dofinansowanie z budżetu województwa). W budżecie Małopolski planowanym na przyszły rok na program zdrowotny profilaktyki zakażeń pneumokowowych w regionie ma być zarezerwowane w sumie 400 tys. zł, z czego ok. 100 tys. będą mogły wykorzystać powiaty i gminy.

Najbardziej niebezpieczna dla zdrowia i życia jest inwazyjna choroba pneumokokowa (IChP), która może mieć postać inwazyjnego zapalenia płuc, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsy, tj. zakażenia ogólnoustrojowego.

„Warto szczepić dzieci przeciw pneumokokom i ich najbardziej zjadliwym serotypom, bo chroni to przed śmiertelnymi zachorowaniami. Szczepionka pomoże też lżej przejść te infekcje pneumokokami, które wywołują zapalenie ucha czy zapalenie zatok” – mówiła Sabina Szafraniec, prezes Stowarzyszenia „Parasol dla Życia”, które pomaga rodzinom dzieci cierpiących na skutek inwazyjnych chorób bakteryjnych. Jej syn w wieku 9 miesięcy zapadł na infekcję pneumokokową i w wyniku choroby nie słyszy na jedno ucho.

„Nie można wierzyć, że pobyt w domu, a nie w żłobku czy przedszkolu, uchroni nasze dziecko przed zakażeniem. Pneumokoki przenoszą się drogą kropelkową. Wystarczy, że weźmiemy dziecko do supermarketu, a tam ktoś na nie nakicha. Warto się szczepić jeszcze z jednego powodu: pneumokoki są coraz bardziej lekooporne” - dodała Szafraniec.

Szczepienia przeciwko pneumokokom są zalecane przez Światową Organizację Zdrowia i znajdują się w narodowych programach szczepień 87 krajów europejskich. Stowarzyszenie „Parasol dla życia” zabiega, by także w Polsce znalazły się one w programie powszechnych szczepień ochronnych i były refundowane. Od września 2011 r. bezpłatne szczepionki przeciwko pneumokokom są podawane m.in. wcześniakom.

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!