Strajk płacowy personelu szpitali w Anglii

13 paź 2014 r.

Fot. Shutterstock

Personel szpitali w Anglii zastrajkował w poniedziałek po raz pierwszy od 32 lat. Tysiące pracowników porzuciło pracę na cztery godziny, protestując przeciwko polityce płacowej rządu w służbie zdrowia.

Decydując się na akcję strajkową, z góry założono, że nie ucierpią z jej powodu poważnie chorzy ani ofiary wypadków. Lekarze i dentyści nie uczestniczyli w proteście. Strajkowały natomiast pielęgniarki, kierowcy karetek pogotowia oraz położne.

Brytyjski rząd odrzucił wysunięte przez związki zawodowe żądanie przyznania dodatkowej 1-procentowej podwyżki płac części pielęgniarek, kierowców karetek i położnych w Anglii i w Irlandii Północnej. Chodzi o personel objęty już automatycznie podwyżkami związanymi ze stażem pracy i sięgającymi ok. 3 proc. rocznie. Jest to ok. 55 proc. pracowników Narodowej Służby Zdrowia (NHS). Jednoprocentowe podniesienie wynagrodzenia zaoferowano tylko tym pracownikom, którzy nie są objęci owymi automatycznymi podwyżkami.

Szef resortu zdrowia Jeremy Hunt podkreślił, że "nie stać nas na zaoferowanie 1 procenta ponad te 3 procent". Dodał, że analizy wykazały, iż uwzględnienie żądania płacowego związków zawodowych zmusiłoby dyrekcje szpitali do zwolnienia w tym roku ok. 4 tys. pielęgniarek i ok. 10 tys. w przyszłym roku.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!