Pożyteczny popiół papierosowy

16 paź 2014 r.

Fot. Shutterstock

Odpad, jakim jest popiół papierosowy, można wykorzystać do oczyszczania wody tam, gdzie nie jest dostępna specjalna aparatura – informuje pismo „Industrial & Engineering Chemistry Research”.

Związki arsenu od wieków znane są ze swoich toksycznych właściwości. Mogą uszkadzać układ nerwowy, pokarmowy, oddechowy oraz skórę, powodując miedzy innymi nadciśnienie, cukrzycę, choroby układu krążenia oraz nowotwory. W kilkudziesięciu krajach – zwłaszcza Argentynie, Bangladeszu, Chile, Indiach i Meksyku - część źródeł wody zawiera tyle arsenu, że jest on niebezpieczny dla zdrowia.

Co prawda wodę można oczyszczać za pomocą odpowiedniej aparatury, jednak jest ona zbyt droga i skomplikowana jak na możliwości wielu krajów, zwłaszcza, gdy chodzi o obszary wiejskie.

Naukowcy próbowali wykorzystać do oczyszczania wody między innymi skórki bananów i łuski ryżu, jednak te zastępcze środki miały ograniczoną skuteczność.

Jiaxing Li z chińskiego Instytutu Fizyki Plazmy w Hefei i jego współpracownicy postanowili wykorzystać porowatą strukturę popiołu papierosowego, o który nietrudno w najuboższych nawet regionach. Za pomocą prostej i taniej, jednoetapowej metody pokryli cząsteczki popiołu tlenkiem glinu. Otrzymany materiał usuwał z zanieczyszczonej wody ponad 96 proc. arsenu, obniżając jego zawartość do poziomu uważanego za bezpieczny przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!