Nowy test na raka jajnika

16 paź 2014 r.

Fot. Shutterstock

Test ADNEX ma pomóc lekarzom w diagnostyce raka jajnika - informuje „British Medical Journal”.

Rak jajnika jest nowotworem trudnym do wczesnego wykrycia, tym bardziej, że objawy takie jak ból brzucha czy wzdęcie są zwykle przypisywane innym, częściej występującym chorobom.

Nowy test powinien ograniczyć liczbę niepotrzebnych operacji, pozwalając rozpoznać typ i stopień zaawansowania nowotworu. Bywa bowiem, że kobiety z łagodnymi torbielami są operowane zbyt radykalnie (na przykład usunięcie jajnika), a te ze złośliwymi guzami w ogóle nie trafiają na salę operacyjną.

Test opracowali wspólnie brytyjscy naukowcy z Imperial College w Londynie oraz belgijscy z Uniwersytetu Katolickiego w Leuven.

Wykorzystali dane dotyczące 3 506 pacjentek z 10 europejskich krajów, zebrane w latach 1999 - 2007.

Następnie w latach 2009-2012 test sprawdzono na dalszych 2 403 pacjentkach. Chodzi o dane kliniczne, wyniki badań markerów nowotworowych oraz cechy guza widoczne w badaniu USG.

Na ich podstawie można ustalić typ nowotworu; to czy jest łagodny, czy złośliwy stopień zawansowania oraz obecność przerzutów. Powstała już aplikacja na smartfona - wystarczy, że lekarz wpisze do niej dane pacjentki, by uzyskać wynik testu.

Kobiety, u których raka jajnika rozpoznano we wczesnym stadium mają 90 proc. szans na przeżycie kolejnych pięciu lat, podczas gdy rozpoznanie w późniejszym stadium zmniejsza ich szanse do 22 proc.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!