Sposób, aby zachęcić lekarzy POZ do wykonywania badań diagnostycznych

17 paź 2014 r.

Fot. Shutterstock

Ministerstwo Zdrowia przygotowało zmiany w zasadach finansowania podstawowej opieki zdrowotnej. Mają one wejść w życie od przyszłego roku, związane są m.in. z wprowadzeniem tzw. pakietu onkologicznego. Ich celem jest zachęcenie lekarzy POZ do wykonywania badań diagnostycznych.

Jak zapowiedział minister Bartosz Arłukowicz, o szczegółach najpierw będą zostaną poinformowani lekarze rodzinni, potem zostaną one przedstawione mediom.

W tej chwili wiadomo, że resort planuje zlikwidować część tzw. korektorów, czyli wskaźników, które zwiększają stawkę kapitacyjną w przypadku pacjentów z niektórymi chorobami.

Obecnie podstawowa stawka kapitacyjna - czyli kwota, jaką lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) otrzymują za jednego pacjenta pozostającego pod ich opieką (który jest do nich zapisany) - wynosi 96 zł.

Wzrasta ona dwukrotnie w przypadku dzieci do 6 lat i osób powyżej 65 lat, w przypadku dzieci w wieku 7-19 lat podstawową stawkę mnoży się przez 1,2. Stawka wzrasta trzykrotnie w przypadku pacjentów z chorobami układu krążenia lub cukrzycą, powiększa się również o 0,1 (tj. 9,6 zł) w przypadku pacjentów z ostrymi chorobami układu oddechowego.

Te dwa ostatnie korektory mają - według planów resortu - zniknąć, pozostać mają tylko korektory wiekowe. Od 2015 r. wprowadzona ma zostać bazowa stawka kapitacyjna jednakowa dla wszystkich, wyższa niż obecnie.

Ministerstwo podkreśla, że nie chce zmniejszać finasowania POZ, zmiana dotyczyć ma jedynie sposobu podziału w ramach tej samej puli środków co dotychczas.

Zmiana dotyczyć ma także sprawozdawania dotyczącego badań diagnostycznych - zamiast cyklu półrocznego wprowadzony będzie cykl kwartalny. Związane to jest z faktem, że już w drugim kwartale 2015 r. dla tych świadczeniodawców, którzy będą chcieli bardziej szczegółowo raportować wykonywanie badań, zostanie wprowadzona kolejna, wyższa stawka kapitacyjna.

W kolejnych kwartałach 2015 r. będą wprowadzane kolejne stawki uzależnione od przekraczania określonych progów w wykonywaniu badań. I tak w pierwszym kwartale ma obowiązywać jedna stawka, w drugim - dwie, w trzecim - trzy, a w czwartym - cztery. Rok 2015 ma być przejściowy, system w formie docelowej obowiązywać będzie od 2016 r. Wtedy pozostaną tylko trzy stawki - te, które obowiązywały w drugim trzecim i czwartym kwartale 2015 r.

W zamierzeniu resortu ma to nagradzać świadczeniodawców, którzy wykonują najwięcej badań. Jest to związane z wejściem w życie tzw. pakietu onkologicznego, który zakłada zwiększenie roli lekarzy POZ we wstępnym diagnozowaniu nowotworów.

W najbliższych dniach ministerstwo rozpocznie negocjacje ze świadczeniodawcami. Resort zapewnia, że ma swoje propozycje, udokumentowane bardzo dokładnymi wyliczeniami.

Zmiany wprowadzane przez tzw. pakiet onkologiczny mają wejść w życie od 2015 r. Zgodnie z nimi to lekarz POZ będzie określać, czy konieczna jest wizyta u specjalisty, zlecać wykonanie niezbędnych badań w ramach diagnostyki podstawowej, a w przypadku podejrzenia nowotworu kierować pacjenta do onkologa lub innego specjalisty.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!