Test wykrywający Ebolę w mniej niż kwadrans

21 paź 2014 r.

Fot. Shutterstock

Francuscy badawcze opracowali test do szybkiej diagnozy wirusa eboli w ciągu mniej niż 15 minut - poinformował we wtorek francuski Komisariat ds. Energii Atomowej i Alternatywnych Źródeł Energii (CEA), w którym pracują ci naukowcy.

Według tego źródła do wykonania testu, działającego na podobnej zasadzie jak domowe testy ciążowe, potrzebna będzie odrobina krwi, osocza lub moczu. Badanie będzie można przeprowadzić w terenie, a nie w warunkach laboratoryjnych. Wynik będzie widoczny w okienku testowym.

Test umożliwi diagnozę "w ciągu mniej niż 15 minut każdego pacjenta z objawami choroby" - napisano w komunikacie.

Prototyp został sprawdzony przez laboratoria instytutu farmaceutycznego w Lyonie na szczepie wirusa, który obecnie rozprzestrzenia się w zachodniej Afryce. Specyfik ma być dostępny w krajach zmagających się z epidemią, gdzie przejdzie badania kliniczne, pod koniec października.

Stosowane obecnie testy diagnostyczne, które działają na zasadzie genetycznej detekcji wirusa, wymagają ponad dwóch godzin i można je przeprowadzić tylko w laboratorium.

Amerykańscy badacze pracują nad testem, który umożliwiłby wykrycie wirusa w ciągu mniej niż 10 minut - podała agencja AFP.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wirus gorączki krwotocznej ebola zabił od marca ponad 4500 osób. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!