Hiszpańska pielęgniarka nie ma już wirusa Eboli

21 paź 2014 r.

Fot. Shutterstock

Hiszpańska pielęgniarka Teresa Romero, pierwsza osoba zarażona wirusem eboli poza Afryką, jest już wyleczona - poinformowali we wtorek lekarze szpitala w Madrycie po przeprowadzeniu definitywnych testów.

Po czterech negatywnych próbkach krwi "spełnione zostały kryteria wyleczenia wirusa eboli", ustanowione przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) - poinformował doktor Jose Ramon Arribas ze szpitala Carlosa III w Madrycie. Pierwszy test, który wykazał, że układ odpornościowy pielęgniarki pokonał wirusa, przeprowadzono w niedzielę.

44-letnia Romero zaraziła się ebolą opiekując się hiszpańskim duchownym, który został poddany leczeniu w Madrycie po przewiezieniu z Sierra Leone. Najprawdopodobniej do zarażenia doszło, kiedy zdejmowała kombinezon ochronny po wyjściu z pokoju pacjenta. Chory misjonarz zmarł 25 września.

Pierwsze objawy wirusa wystąpiły u pielęgniarki 29 września. 6 października przeprowadzony u niej test na obecność wirusa dał wynik pozytywny i Romero przyjęto do madryckiego szpitala.

Rzecznik Hiszpanki powiedział, że zapewne zostanie ona jeszcze ok. dwóch tygodni w szpitalu, gdzie będzie wracać do zdrowia. Wcześniej informowano, że choroba mocno nadwerężyła jej płuca; dopiero od niedawna też jest w stanie jeść.

Romero poddana była jednocześnie kilku eksperymentalnym terapiom. Podawano jej leki antywirusowe i osocze krwi chorego, który zwalczył wirusa. Nie wiadomo, które z tych leków i w jakiej mierze pomogły jej przezwyciężyć chorobę, której śmiertelność wynosi około 70 proc. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!