Amerykański kamerzysta wyleczony z Eboli

22 paź 2014 r.

Fot. Shutterstock

Zakażony w Liberii wirusem ebola Ashoka Mukpo, kamerzysta amerykańskiej stacji NBC, został zeń wyleczony i w środę opuści centrum medyczne w Omaha w Nebrasce - poinformowało we wtorek kierownictwo tego szpitala.

"Test medyczny, potwierdzony przez CDC (amerykańskie Centrum Zwalczania i Prewencji Chorób), pokazał, że Ashoka Mukpo nie ma już śladów wirusa we krwi i będzie mógł wrócić do siebie do domu w Providence w stanie Rhode Island" na północnym wschodzie USA - poinformował szpital.

To drugi pacjent z ebolą, który leczony jest w szpitalu Nebraska Medical Center w Omaha - podano w komunikacie. U pierwszego pacjenta, lekarza Richarda Sacry, ebolę wykryto 25 września.

"Zbyt wielu ludzi nie ma tyle szczęścia co ja. Jestem bardzo szczęśliwy, że żyję" - poinformował wyleczony pacjent w oświadczeniu.

Mukpo zakaził się ebolą w stolicy Liberii, Monrowii, gdzie pracował dla NBC News przy materiałach na temat epidemii eboli; nie wie jednak, w jaki sposób mógł się zakazić. Do Omaha na leczenie przyleciał 6 października.

Obecnie w USA na ebolę leczonych jest siedem osób. Jedna zmarła 8 października; był to Liberyjczyk Thomas Eric Duncan.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wirus gorączki krwotocznej ebola zabił od marca ponad 4500 osób w trzech krajach Afryki Zachodniej - Sierra Leone, Liberii i Gwinei.

Ebola to wirus szerzący się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt; nie roznosi się drogą kropelkową. Chory zakaża, gdy występują już u niego objawy choroby.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!