Brak i nadmiar snu mogą przyczyniać się do...

22 paź 2014 r.

Fot. Shutterstock

Osoby przesypiające w nocy mniej niż sześć godzin lub śpiące więcej niż dziewięć godzin mogą być bardziej narażone na wrzodziejące zapalenie jelit - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Clinical Gastroenterology and Hepatology".

"Zarówno krótki, jak i długi sen mają ważne implikacje dla zdrowia oraz są związane z większym ryzykiem zgonu, chorób układu krążenia oraz nowotworów. Nasze badania wskazują, że wrzodziejące zapalenie jelit można dopisać do tej listy" - mówi autor analizy dr Ashwin N. Ananthakrishnan z Massachusetts General Hospital.

Naukowcy wzięli pod uwagę dane pochodzące z szeroko zakrojonych i trwających od 1976 roku badań Nurses' Health Study (NHS). Zaobserwowany związek był niezależny od innych znanych czynników środowiskowych wpływających na ryzyko nieswoistych zapaleń jelit.

Podczas wcześniejszych analiz, których autorem był dr Ananthakrishnan, stwierdzono, że zła jakość snu sprzyja zaostrzeniom choroby Leśniowskiego-Crohna.

"Pozyskane przez nas dotychczas informacje potwierdzają, że zaburzenia snu mają wpływ na układ odpornościowy. Istnieje zatem potrzeba pytania pacjentów o jakość ich snu, gdyż jest to ważny parametr stanu zdrowia przy nieswoistych zapaleniach jelit" - podkreśla badacz. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!