BMI – Wskaźnik masy ciała

27 paź 2014 r.

Fot. Shutterstock

Naukowcy z Imperial College w Londynie i z Harvardu w Bostonie przeanalizowali wyniki BMI, które jasno wykazały, że co dziesiąty mieszkaniec świata ma otyłość. Wskaźnik BMI jest obecnie najpopularniejszą metodą na obliczenie, czy nasza masa ciała w stosunku do naszego wzrostu jest prawidłowa. Czego możemy się dowiedzieć z BMI i jak to obliczyć?

Naukowcy podeszli do sprawy bardzo poważnie – zbadali nie tylko wartości BMI, ale także poziom cholesterolu we krwi i ciśnienia skurczowego u dorosłych. Badania były analizą wyników uzyskanych na przełomie lat 1980-2008, a dane pochodziły z 199 krajów i regionów świata. Najwięcej informacji pochodzi z obliczeń BMI, ale badania cholesterolu i ciśnienia tętniczego również są miarodajne.

Okazało się, że aż 10% światowej populacji w 2008 roku, cierpiało na otyłość.  Osób zmagających się z otyłością i nadwagą jest bardzo dużo – szacuje się że z problemem tym zmaga się 297 milionów pań i 205 milionów panów. Porównując wyniki do tych z 1980 roku, naukowcy stwierdzili, że w 2008 roku liczba osób otyłych wzrosła dwukrotnie, a tendencja wciąż jest rosnąca.

W Polsce wzrost BMI był nieznaczny wśród kobiet i całkiem spory u panów. Średnie BMI dla naszego kraju to 26,2. W ciągu tych lat BMI nie wzrosło w takich krajach jak Francja, Szwajcaria i Belgia – we Włoszech BMI nawet było niższe w 2008 niż 1980 roku. Panowie z najniższym BMI zamieszkują Włochy, z kolei najcięższe Europejki to Czeszki. Najwyższe BMI na świecie mają jednak mieszkańcy USA i krajów wysp Pacyfiku, a najniższe Japończycy.

Cholesterol obniżył się wśród społeczeństw krajów bogatych, a wzrósł u mieszkańców Azji. W Polsce wynik ten nieznacznie się obniżył. Taką samą tendencję wykazują pomiary ciśnienia tętniczego.

Kalkulator BMI

BMI jest wyliczany na podstawie prostego wzoru, w którym wagę w kilogramach dzielimy przez wzrost w metrach podniesiony do drugiej potęgi. Metoda ta została opracowana między innymi dla wykrywania otyłości, ponieważ określa ilość tkanki tłuszczowej w organizmie. Klasyfikacje określające prawidłową wagę zostały opracowane przez Światową Organizację Zdrowia. Według niej o prawidłową masę ciała stanowią wyniki BMI między 18,5 a 24,9. Nadwagę określają liczby od 25 do 29,9. Później kwalifikowane są stopnie otyłości: 1 stopień od 30 do 34,9 , 2 stopień od 35 do 39,9 i 3 stopień powyżej 40 punktów w skali BMI. Ostatni stopień otyłości nazywany jest otyłością ekstremalną, a nawet śmiertelną. Wartości poniżej 18.5 charakteryzują osoby mające niedowagę, od 17 do 16 – wychudzenie, a poniżej 16 – wygłodzenie.

BMI - jak obliczyć

Wskaźnik BMI to najpopularniejsza metoda obliczania prawidłowej wagi. Aby go obliczyć podnieś do kwadratu swój wzrost w centymetrach (np. 170 x 170 = 28900). Następnie wagę (z dopisanymi czterema zerami czyli jeśli ważysz 65 kg użyj cyfry 65 0000) podziel przez otrzymany wynik. Np. 65 0000/28 900 = 22,4. To jest Twój wskaźnik BMI

Im wyższy wynik, tym większy przyrost tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie, zagrożeń wystąpienia chorób związanych z otyłością, takich jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca, rak jelita grubego. Wskaźnik BMI może zaburzać informacje odnośnie zawartości tłuszczu w ciele u czterech rodzajów badanych – kobiet w ciąży, sportowców, dzieci i u osób starszych.

Kalkulator WHR

Mierzy on stosunek talii do bioder, który określa typ ewentualnej otyłości, na który możemy cierpieć. Rozmieszczenie tkanki tłuszczowej określa, czy osoba ze zbyt dużym BMI cierpi na otyłość brzuszną czy pośladkowo-udową. Idealne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej u kobiet określana jest wynikiem 0,8 WHR i 1WHR u mężczyzn. Otyłość brzuszna częściej występuje u mężczyzn i kobiet po menopauzie i jest najbardziej ryzykowna jeśli chodzi o prawdopodobieństwo wystąpienia chorób wynikających z otyłości.

Wzór Broca

Kalkulator ten ma za zadanie obliczyć wagę idealną. Francuski lekarz Pierre Broc określił, że wystarczy odjąć od swojego wzrostu podanego w centymetrach liczbę 100 by uzyskać swoją wagę idealną. Po latach do obliczeń tych dodano jeszcze kilka współczynników. Osoby mierzące mniej niż 1.65m odejmują od swojego wzrostu liczbę 100, od 1.65m do 1.75m liczbę 105, a powyżej 1.75m – liczbę 110. Dodatkowo odejmuje się od tak obliczonego wyniku 10% w przypadku mężczyzn i 15% w przypadku kobiet.

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!