Ketamina przywraca zdolność do odczuwania przyjemności

23 paź 2014 r.

Fot. Shutterstock

Ketamina już w ciągu 40 minut od zażycia przywraca zdolność do odczuwania przyjemności u pacjentów z zaburzeniem dwubiegunowym – zawiadamia magazyn „Translational Psychiatry”.

Badacze z Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego w USA donoszą, że lek o nazwie ketamina, stosowany powszechnie jako środek znieczulający w medycynie i weterynarii, może być nadzwyczaj skuteczny w leczeniu anhedonii (niezdolności do odczuwania przyjemności) u pacjentów z zaburzeniem dwubiegunowym.

W ramach badania do laboratorium zaproszono 36 osób cierpiących na zaburzenie dwubiegunowe i znajdujących się właśnie w fazie depresyjnej. Części z nich zaaplikowano ketaminę, a pozostałym placebo (substancję obojętną). Następnie obserwowano pojawiające się zmiany nastroju.

Okazało się, że już po 40 minutach u pacjentów pod wpływem ketaminy można było zauważyć znaczną poprawę zdolności do odczuwania przyjemności. W ciągu dwóch godzin złagodzeniu ulegały inne objawy depresji, choć nie u wszystkich. Jednak efekt powodujący redukcję anhedonii był obecny nawet u badanych niewrażliwych na pozostałe właściwości leku i utrzymywał się do dwóch tygodni.

Stwierdzono, iż ketamina pobudza w mózgu grzbietową przednią część zakrętu obręczy (pośredniczącą w regulacji procesów poznawczych i emocjonalnych) oraz skorupę (kontrolującą funkcje motoryczne). Nasilona aktywność w tych rejonach jest związana ze zwiększoną motywacją do poszukiwania przyjemności i antycypacją przyjemnych doświadczeń.

Ketamina nie jest obecnie lekiem oficjalnie wykorzystywanym w leczeniu depresji. Wiele źródeł ostrzega przed negatywnymi skutkami jej stosowania obejmującymi halucynacje, amnezję, czy wyniszczenie układu moczowego. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!