Szczepionki przeciw grypie chronią serce

23 paź 2014 r.

Fot. Shuterstock

Naukowcy zidentyfikowali mechanizm leżący u podłoża ochronnego efektu, jaki wywierają na serce sezonowe szczepionki przeciw grypie – czytamy w czasopiśmie „Vaccine”.

Od pewnego czasu pojawiają się doniesienia, że sezonowe szczepionki mające zapobiegać zachorowaniu na grypę pozytywnie oddziałują również na funkcjonowanie mięśnia sercowego. Szacuje się, iż ryzyko ataku serca w ciągu roku po przyjęciu szczepionki antygrypowej zmniejsza się o połowę.

Teraz badacze z Instytutu Vinca w Belgradzie (Serbia) odkryli mechanizm, który odpowiada za występowanie tego zjawiska.

Naukowcy ustalili, że przeciwciała wytwarzane przez organizm po przyjęciu szczepionki przeciw grypie aktywują działanie receptora bradykininy typu 2 (BKB2R). Białko to uruchamia z kolei procesy komórkowe, które chronią serce.

Specjaliści przeanalizowali 14 wirusów wykorzystywanych w tego typu szczepionkach i stwierdzili, że cztery z nich nadają się do dalszych eksperymentów ukierunkowanych na opracowanie szczepionki przeciw chorobom serca.

„Chociaż od pewnego czasu wiemy, że szczepionki przeciw grypie przeciwdziałają także chorobom serca, istnieje niewiele badań zgłębiających to zagadnienie. Zaproponowany przez nas mechanizm może być potencjalnie wykorzystany w tworzeniu szczepionek przeciw chorobom serca, więc planujemy prowadzenie dalszych badań w tym kierunku” – mówi dr Veljko Veljkovic, główny autor publikacji. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!