Komórki macierzyste pomogą niszczyć nowotwory

27 paź 2014 r.

Fot. Shutterstock

Udało się wykorzystać wytwarzające bakteryjną toksynę komórki macierzyste do niszczenia komórek raka mózgu – informuje pismo „Stem Cells”.

Naukowcy z Harvard Medical School oraz Massachusetts General Hospital zastosowali zmienione genetycznie komórki macierzyste podczas doświadczeń przeprowadzonych na myszach. Otoczone żelem komórki umieszczane były w miejscach po usuniętych nowotworach.

Zmodyfikowane komórki wytwarzały i wydzielały typową dla bakterii Pseudomonas aeruginosa toksynę PE, która blokuje wytwarzanie białek. Badanie potwierdziło, że toksyna ta niszczy guzy nowotworowe bez uszkadzania zdrowych tkanek i bez szkody dla samych wytwarzających toksynę komórek macierzystych.

Jak podkreślił w wywiadzie dla BBC główny autor - dr Khalid Shah z Massachusetts General Hospital, wcześniejsze próby stosowania zabijających komórki nowotworowe toksyn dawały dobre wyniki w przypadku nowotworów krwi, ale nie w przypadku guzów litych – ze względu na trudniejszy dostęp i szybki rozpad toksyn. Natomiast wytwarzające toksyny genetycznie zmienione komórki macierzyste powinny pozwolić na skuteczne zwalczania guzów.

Następnym etapem badań ma być wypróbowanie tej procedury u ludzi. Badania kliniczne powinny się rozpocząć w ciągu pięciu lat. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!